Czy istnieje sposób na poprawę zdolności intelektualnych dzieci? Co można zrobić, by dziecko miało dobre wyniki w szkole? Jak zapewnić dziecku najlepszy start? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w arytmetyce mentalnej.

Nasze dzieci skazane są na z góry narzucony system edukacji, który niestety nie zawsze pozwala odpowiednio ukształtować młode umysły. W Polsce nauczanie bazuje na schematyczności oraz nauce na pamięć, przez co dzieci potrafią myśleć jedynie odtwórczo. Początkowa edukacja nie jest w stanie wykorzystać w 100% potencjału młodych ludzi, którzy przecież mają głowy chłonne niczym gąbka. W ich mózgach tworzy się ogromna liczba połączeń nerwowych, które dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom pozwalają na zdobycie wyjątkowych zdolności intelektualnych. Jedną z metod w pełni wykorzystującą wrodzone umiejętności dzieci jest arytmetyka mentalna.

Arytmetyka mentalna – co to takiego?

Arytmetykę mentalną najprościej można określić jako technikę liczenia pamięci. Na bazie metody opracowano specjalny program zajęć pozaszkolnych dla dzieci. Pozwalają one na rozwinięcie zdolności umysłowych i kreatywności maluchów. Przeznaczone są one dla maluchów w wieku 4-14 lat, ponieważ właśnie w tym wieku następuje najbardziej intensywny rozwój mózgu, a zdobyte umiejętności zostają na wiele lat. Na cyklicznych spotkaniach kursanci ćwiczą pracę mózgu, wykonując podstawowe obliczenia arytmetyczne – dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie. Początkowo używają w tym celu japońskiego liczydła (soroban), obiema rękoma przesuwając koraliki, by w miarę upływu czasu zacząć wizualizować sobie wykonywane ruchy i liczyć w pamięci.

Ćwiczona jest w ten sposób wyobraźnia dziecka oraz pamięć fotograficzna – maluch postrzega liczby w postaci obrazków. Arytmetyka mentalna pozwala na naukę sprawnego i szybkiego liczenia, co stanowi podstawę późniejszej edukacji. Brak takiej umiejętności jest często przyczyną problemów w przyswajaniu wiedzy i zniechęca dziecko do nauki, szczególnie przedmiotów ścisłych. Dodatkowo, w przeciwieństwie do tradycyjnej nauki w szkole, na zajęciach wykorzystujących technikę arytmetyki mentalnej stymulowane są obie półkule mózgowe, co wpływa nie tylko na efektywny rozwój umysłowy, lecz także usprawnia pamięć, wspiera logiczne myślenie oraz poprawia kreatywność.

Co jeszcze należy wiedzieć o kursie arytmetyki mentalnej?

Najlepiej zapisać dziecko na kurs w wieku 4-7 lat. Zajęcia trwają przez 2-2,5 roku i odbywają się raz w tygodniu. Dodatkowo kursanci codziennie przeprowadzają 15-minutowe ćwiczenia w domu za pomocą specjalnego portalu internetowego. Spotkania są urozmaicone i organizowane tak, by najmłodsi nie nudzili się na lekcjach. Prócz opisywanych wcześniej rachunków przeprowadzanych za pomocą liczydła (w późniejszym etapie w pamięci), na zajęciach dzieci uczestniczą w grach i zabawach pobudzających wyobraźnię i pomysłowość; ćwiczą również pamięć i koncentrację. Program nie tylko zaciekawia najmłodszych, lecz także pozwala na wszechstronny rozwój. Logiczne myślenie, sprawne liczenie i doskonała pamięć to umiejętności, które wyeliminują trudności w nauce i dodadzą malcowi pewności siebie. Arytmetyka mentalna to inwestycja w przyszłość dziecka.

Źródło: Abakus – Liczenie w pamięci

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here