Mały ZUS plus — co warto o nim wiedzieć? 

0
ZUS

Mały ZUS plus jest to propozycja nowej ulgi dla przedsiębiorców. Nie każdy, może jednak z niej skorzystać. Jakie należy spełniać warunki, aby móc ubiegać się o taką ulgę? Inicjatywa ta weszła w życie z dniem 1 lutego 2020 roku, a zatem jest to naprawdę świeża propozycja. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i spełniają warunki tego programu, mogą bez problemu ubiegać się o taką ulgę. Kogo więc należy Mały ZUS plus? Ile wynosi takie rodzaj ulgi? Kto nie może z niej skorzystać? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/maly-zus-plus-najwazniejsze-informacje-o-tej-uldze/ 

Dla kogo przeznaczony jest Mały ZUS?

Z obniżki na składki ubezpieczeniowe, a także społeczne mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód nie przekroczył w 201r roku  120 tys złotych. Od przychodu nie możemy odjąć opłacanych składek Ubezpieczenia Społecznego. Składki te dodajemy do naszego dochodu. Kolejnym warunkiem jest to, że przedsiębiorca musi prowadzić działalność w poprzednim roku kalendarzowym przez przynajmniej 60 dni. Małego ZUS plus nie wolno opłacać w pierwszym roku działalności. Wcześniej można skorzystać z ulgi na start.

Kolejnym warunkiem jest to, że niższe składki na ubezpieczenia społeczne przysługują przez 32 miesiące w ciągu ostatniego pół roku. Jeśli w 2019 roku korzystaliśmy z małego ZUS to nie wlicza się go do wspomnianych wcześniej 36 miesięcy.

Ile wynosi Mały ZUS plus? 

Całe zjawisko dobrze przedstawia Minister Przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, mówi: ,, Dzięki rozszerzeniu Małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2800 złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł’’.

Najlepiej jest samemu ustalić wysokość składki. Możemy to zrobić odliczając przeciętny miesięczny dochód z działalności gospodarczej za ubiegły rok. Dzielimy roczny dochód z działalności w poprzednim roku kalendarzowym przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia naszej działalności. Kiedy mamy wynik, następnie dzielimy go przez 30 i zaokrąglamy liczbę do pełnych groszy. 

Z Małego ZUS-u plus nie może korzystać każdy

Nie mogą z niego korzystać osoby, które w poprzednim roku prowadziły działalność jako:

• osoba wykonująca wolny zawód, 

• twórca artystyczny,

• wspólnik w spółce,

• osoba prowadząca szkołę,

• osoba prowadząca przedszkole.

Ulga nie obejmuje też przedsiębiorców, którzy rozliczanie są w oparciu o kartę podatkową, a równocześnie korzystają ze zwolnienia z podatku od towaru, a także usług VAT.

Zobacz też: http://www.igroup.pl/3-proste-triki-na-oszczedzanie-pieniedzy/ 

Jak zarabiać więcej, dzięki skutecznemu zarządzaniu? Zwiększ swoje zyski!

0
Jak zarabiać więcej

Każdy chciałby dobrze zarabiać – jest to synonim szczęścia i spełnienia, a przede wszystkim zapewnia dostatnie i wygodne życie. Jednak by cieszyć się majętnym statusem, trzeba włożyć sporo pracy, a przede wszystkim umiejętnie zarządzać dostępnymi funduszami, by móc wykorzystywać każdą nadarzającą się okazję na pomnażanie swojego majątku. Jak umiejętnie zarządzać swoimi finansami, by posiadane pieniądze szybko i efektywnie się pomnażały?

Ciągła edukacja z zakresu finansów i zarządzania

Niezwykle istotnym i właściwie kluczowym czynnikiem decydującym o naszym powodzeniu w pomnażaniu majątku jest wiedza z zakresu finansów, zarządzania oraz inwestycji. Zdobyta wiedza pozwoli pewnie poruszać się po tym świecie, a co za tym idzie, trafnie inwestować swoje pieniądze.

Warto zainwestować pieniądze w szkolenia z zakresu zarządzania własnymi finansami, a także kupować książki, które zwracają uwagę na pewne techniki ułatwiające mądre inwestycje, a także uczące samego podejścia do pieniądza. Bogaci ludzie często wskazują właśnie edukację jako czynnik kluczowy w ich drodze do sukcesu finansowego, co pokazuje, jak ważna jest świadomość i wiedza. Kiedy zdobędziemy już wiedzę, wówczas można przystąpić do działania, które będzie o wiele efektywniejsze niżeli startować bez niej.

Normalna edukacja i studia są jak najbardziej przydatne, jednak skondensowana wiedza w postaci książek osób odnoszących sukcesy w dziedzinach biznesu będzie o wiele przydatniejsza i praktyczniejsza dla zainteresowanych.

Bogactwo to robienie rzeczy, których się nie lubi?

Droga do niezależności finansowej i efektywnego zarządzania własnymi pieniędzmi nie jest usłana różami – najczęściej na początku drogi trzeba robić rzeczy, które systematycznie zabierają nas poza strefę komfortu. Właśnie dzięki ciągłemu pokonywaniu swoich słabości i lęków dajemy radę przejść przez najważniejsze przeszkody w drodze do pieniędzy.

Trzeba często poświęcać swój czas wolny na dokształcanie się, a nierzadko również rozwijanie np. własnego biznesu czy inwestycji mającej przynieść zysk. Trzeba przygotować się na ciągłą konieczność wychodzenia ze strefy komfortu, podejmując nowe wyzwania i pokonując lęk przed porażką – nawet jeżeli nam się ona przytrafi, wyjdziemy z sytuacji mądrzejsi o nowe doświadczenia i nie popełnimy więcej tego błędu.

Mądre inwestycje – czyli jakie?

Świadome zarządzanie swoimi pieniędzmi oznacza nie tylko inwestowanie i szukanie nowych źródeł dochodu, ale również optymalizację kosztów codziennego życia. Często wydajemy pieniądze w sposób nieprzemyślany, co finalnie sprawia, że zasobność konta maleje wraz z upływem miesiąca.

Przeanalizowanie swoich wydatków i wskutek tego wyeliminowanie tych, które nie są niezbędne do normalnego funkcjonowania, może bardzo zaskoczyć – zamiast zera na koncie tuż przed wypłatą może się okazać, że mamy zaoszczędzonych co najmniej kilkaset złotych! Jest to oczywiście zależne od zarobków i ogólnej zamożności, jednak taki krok pozwoli zorientować się, gdzie ewentualnie możemy szukać oszczędności, które dzięki temu po upływie kilku miesięcy mogą znacznie wzrosnąć.

Mądre inwestycje są przede wszystkim przemyślane – pochopne podejmowanie kroków a przede wszystkim zbyt wielka obawa o utratę oszczędności skutkuje najczęściej utratą funduszy.

Więcej dowiemy się na https://leadership-center.pl/blog/zarzadzanie-projektami/

Wartość przedsiębiorstwa – jak ją określić?

0
Wartość przedsiębiorstwa

W trakcie funkcjonowania przedsiębiorstwa może pojawić się konieczność dokonania jego wyceny. Proces taki przeprowadza się z różnych przyczyn i w różnych celach.

Montaż fotowoltaiki – koszty

0
Montaż fotowoltaiki

Prąd w domu, dzięki energii słonecznej to dobra inwestycja. Z artykułu dowiemy się, na czym polega montaż fotowoltaiki (w jakich miejscach jest wykonywany). Wyjaśnimy również, jaki jest koszt takiego systemu oraz co wpływa na roczny uzysk energii.

Najczęstsze błędy popełniane podczas nauki języka niemieckiego

0
Najczęstsze błędy popełniane podczas nauki języka niemieckiego

Nauka języka niemieckiego to długotrwały i czasochłonny proces. Oczywiście szybkość postępów jest uzależniona od indywidualnych zdolności i predyspozycji do przyswajania języków obcych. Aby jednak proces nauki postępował sprawnie, należy wystrzegać się kilku najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących uczniów.

Kucharz – jak nim zostać?

0
kucharz

Jeżeli od dzieciństwa interesowaliśmy się kuchnią oraz przy okazji pomagaliśmy mamie czy babci w kuchni w, to powinniśmy zastanowić się nad wyborem takiej ścieżki zawodowe. Dokładnie chodzi o rozpoczęcie pracy jako kucharz. Gotowanie jest to przede wszystkim zabawa, ale również tych fermentowanie ze smakami. Jeżeli lubimy poznawać nowe smaki, a gotowanie dla innych sprawdzianem ogromną satysfakcję jak to z pewnością mamy zagadki na kucharza. Przekonaj się, w jaki sposób nim zostać!

Przeczytaj też: https://www.zawody.pl/jak-zostac-kucharzem/

Jaką edukacyjną podjąć?

Nasza kariera rozpoczyna się już przy wyborze odpowiedniej szkoły średniej. Spora ilość Szkół Zawodowych posiada w swojej ofercie profil gastronomiczne. Często profile takie podzielone są na różne specjalizacji. Jeżeli zawód kucharza jest naszym wymarzonym zajęciem, ale chcemy dodatkowo posiadacie zdaną maturę, to istnieje pewne rozwiązanie. Takim rozwiązaniem jest udanie się do technikum gastronomicznego. W nim możemy poszerzać swoją wiedzę na temat kulinariów, a dodatkowo mamy możliwość podejścia do matury. Przed rozpoczęciem nauki w takiej szkole obowiązkowy jest przejście badania medycznego, a dokładniej badania u lekarza medycyny pracy. W taki sposób sprawdzany jest nasz stan zdrowia, a także wykluczone są ewentualne braki predyspozycje. Dodatkowo dochodzę również iż praktyki. Uczniowie zarówno w Szkole Zawodowej kilka dni w tygodniu spędzają w prawdziwej pracy. Poznaję tam tajniki pracy kucharza od środka. Ten kandydat ma prawo do uzyskania praktycznej wiadomości, których nie poznałbym w szkole. Dodatkowo oswaja się on z praktyką oraz wykonywaniem zawodu „od kuchni”.

Egzamin zawodowy na kucharza

W szkole średniej o takim profilu na koniec pojawia się egzamin zawodowy. Składa się on z części teoretycznej oraz praktycznej. Po jego zdaniu, świeżo upieczony fachowiec dostaje dyplom kucharza małej gastronomii lub tytuł zawodowy technik przetwórstwa żywności. Taki dyplom daje nam możliwość pracy w zawodzie od razu po szkole. Około 5 do 8 lat praktyki można spróbować swoich sił na stanowisku szefa kuchni dodatkowo kucharz cały czas może się rozwijać, a także ulepszać swoje umiejętności w tym kierunku. Będzie to dodatkowy Atut podnoszący kwalifikacje zawodowe, poszerzający możliwości, a także otwierający drzwi do pewnego sukcesu.

Zobacz też: http://www.igroup.pl/jak-wyglada-praca-kucharza/

Jak wysłać paczkę do Norwegii?

0
Jak wysłać paczkę do Norwegii

Przesyłki do Norwegii wymagają nieco więcej formalności niż międzynarodowe przesyłki realizowane przez firmy kurierskie w obszarze Unii Europejskiej. Kraj ten nie należy do UE, dlatego procedura wysyłki obejmuje wypełnienie deklaracji celnych, a w określonych przypadkach wiąże się również z koniecznością poniesienia opłat celnych i zapłacenia podatku VAT przez odbiorcę przesyłki. Co jeszcze warto wiedzieć na temat wysyłania paczki do Norwegii?

Zawód fryzjera – jak podnieść kwalifikacje?

0
fryzjer

Niektórym może się wydawać, że fryzjer jest to zwyczajny zawód.  Dla wielu  osób nie jest to nic imponującego i nie jest aż tak bardzo przydatny w gospodarce. Takie myślenie jest to bardzo duży błąd. Fryzjer jest tak zwanym artystą w swoim fachu. Włosy są jego polem do popisu. Dzięki nim tworzy kompozycje oraz dzieła, niczym artystyczna rzeźba czy rysunek. W tym fachu rozwój osobisty jest bardzo ważny, będąc fryzjerem szkolimy się przez cały czas.

Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/fryzjer-podnoszenie-kwalifikacji/

Jak zacząć swoją przygodę z fryzjerstwem?

Droga do stania się fryzjerem, jest trochę skomplikowana. Fryzjerem nie zostanie się z dnia na dzień. Musimy wybrać do tego odpowiednią szkołę średnią ukierunkowaną z myślą o tym zawodzie. Niezależnie, czy wybierzemy szkołę zawodową, technikum czy szkołę policealną. Otrzymamy niezbędną wiedzę oraz praktykę, aby móc wykonywać ten zawód w praktyce. Taka nauka w każdym przypadku kończy się egzaminem czeladniczym. Mamy do wyboru również różnego rodzaju kursy, ale są one jedynie do szkoleniem do zdobytej już wcześniej wiedzy.

Stopień czeladnika

Bardzo wielu osobom kojarzy się on ze średniowiecznym zawodem rzemieślniczym. Tytuł ten brzmi nie tylko dumnie, ale również daje uprawnienia do wykonywania zawodu. Organizują go izby czeladnicze. Musimy go zaliczyć, aby móc skończyć szkołę średnią i posiąść odpowiednie uprawnienia. Możemy do niego przystąpić będąc osobami dorosłymi bądź młodocianymi pracownikami. Wymagane jest posiadanie świadectwa wspomnianej wcześniej szkoły. Może to być też dokument potwierdzający jakąkolwiek inną formę nauczanie zawodu fryzjera, taką jak kurs lub szkolenie. Podczas egzaminu sprawdzana jest wiedza teoretyczna oraz umiejętności praktyczne z danej dziedziny.

Mistrz fryzjerstwa 

Tytuł mistrza fryzjerstwa podnosi nasze kwalifikacje zawodowe oraz otwiera nam ścieżkę do lepszych salonów fryzjerskich. Wiąże się On również te z większym zarabianiem pieniędzy za wykonywane usługi. Możliwości na wykonanie zawodu fryzjera na własną rękę w ramach samodzielnej działalności gospodarczej przez okres 6 lat otwiera nam taką możliwość. Egzamin dzieli się na część praktyczna oraz teoretyczną, ta pierwsza sprawdza jakość typowych usług fryzjerskich w naszym wykonaniu. Część teoretyczna z kolei dzieli się na dwa etapy. Pierwszym pisemnym, który obejmuje zagadnienia dotyczące rachunkowości, rysunku zawodowego oraz zarządzania przedsiębiorstwem oraz etap ustny, czyli typowe pytania dotyczące technologii zawodu. Po zdaniu egzaminu uzyskujemy tytuł mistrza fryzjerstwa i tym samym otwieramy drogę do naszej wielkiej kariery.

Zobacz też: http://www.igroup.pl/zarobki-i-realia-fryzjera/

Na jaką ulgę podatkową możemy liczyć w przypadku nowej inwestycji?

0
inwestycja

Jeżeli planujemy otworzyć nową działalność z pewnością chodzi nam po głowie nowa inwestycja. Dzięki temu możemy poprosić o ulgę podatkową. W jaki sposób to zrobić?

Przeczytaj też: https://www.wsb.com.pl/nowa-inwestycja/

Czy ulga przysługuje wszystkim?

Jeżeli posiadasz pomysł na inwestycję, która może dać kopa twojemu biznesowi, możesz wziąć pod uwagę ulgi podatkowe, które przysługują takiemu przedsięwzięciu. Czy wszyscy mogą liczyć na taki rodzaj ulgi?

Dlaczego ulgę, musimy spełniać następujące warunki:

• Nasza inwestycja musi być nowa, czyli jeszcze nie rozpoczęta

• Inwestycja musi mieścić się w przedsięwzięciu objętym pomocą publiczną

• Musi ona spełniać kryteria ilościowe oraz jakościowe

Jakie to kryteria? Za chwilkę się dowiemy.

Na jaki rodzaj ulgi podatkowej możemy liczyć w przypadku nowej inwestycji?

Z pewnością możemy liczyć na ulgę podatkową, która realizowana jest podczas nowej inwestycji. Występować możemy o nią osobiście lub korespondencyjnie wysyłając list. W obu przypadkach Musimy zwrócić się do podmiotów zarządzających specjalnymi strefami ekonomicznymi. Listę takich stref możemy znaleźć na rządowej stronie internetowej dotyczącej biznesu. Najłatwiej jest jednak skorzystać z interaktywnej Mapy Polskiej Strefy Inwestycji. Dzięki temu znajdziemy odpowiedniego zarządzającego, który informuje nas jaka oferta inwestycyjna jest dla naszej działalności najbardziej trafna.

Od czego zależą kryteria przyznania ulgi?

Takie kryteria należą między innymi zależą od:

• Sytuacji gospodarczej w powiecie, w którym realizowana jest inwestycja

• Panujące wysokie bezrobocie

• Wielkość posiadanego biznesu

• Możliwości jakie są związane z firmą

Jak złożyć niezbędna dokumentację?

Kluczowym dokumentem jest tutaj wniosek z dołączonym formularzem informacji przedstawionych przy ubieganiu się o pomoc. 

Kolejnym bardzo ważnym dokumentem jest sprawozdanie finansowe firmy z ostatnich 3 lat obrotowych. Chodzi tutaj głównie o bilans oraz rachunek zysków oraz strat. 

Jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą, to konieczne będzie również dołączenie PIT za ostatni rok.

Niezbędne w tym wszystkim jest również biznesplan nowe inwestycji oraz zestaw oświadczeń. Ważny jest, aby wniosek złożyć przed wbiciem szpadla, przed rozpoczęciem jakichkolwiek działań inwestycji. Jest to kluczowy warunek, aby dostać taką ulgę.

Co w momencie gdy dostaniesz decyzję o wsparciu nowej inwestycji? 

Teraz pozostaje tylko spełnić wymagane kryteria zawarte w decyzji. Jakie to kryteria? Są to między innymi:

• Okres obowiązywania wsparcia 

• Teren, na którym ma być zlokalizowana inwestycja

• Termin jej zakończenia 

• Warunki do spełnienia

Wsparcie takie przestanie przysługiwać w momencie kiedy skończysz prowadzić działalność gospodarczą na wyznaczonym obszarze lub rażąco naruszysz którykolwiek z warunków decyzji. Konsekwencje tego nie będą proste – trzeba będzie zwrócić cały otrzymaną pomoc publiczną.

Zobacz też: http://www.igroup.pl/dzialalnosc-gospodarcza-na-rzecz-bylego-pracodawcy/

Gdzie najczęściej stosuje się analizatory spalin?

0
Gdzie najczęściej stosuje się analizatory spalin

W spalinach mogą znajdować się liczne niebezpieczne związki. Aby je wykryć, stosuje się specjalne analizatory spalin, które mogą automatycznie rozpoznać określone związki w spalinach. Gdzie najczęściej wykorzystuje się takie urządzenia?

ZOBACZ TEŻ