Badania medycyny pracy musi wykonać każda pracująca osoba. Warto dodać, że odpowiedzialność za kontrolowanie badań podejmuje kierownik. Nadzorowanie wszystkich aktualnych badań jest ważne, ponieważ dzięki temu wiemy, czy pracownik może podejmować się konkretnych działań (a to istotne zwłaszcza u pracowników fizycznych, którzy często pracują z narażeniem zdrowia). O badaniach trzeba pamiętać również przed podjęciem nowego stanowiska pracy. Sprawdź, co musisz wiedzieć o badaniach wstępnych.

Kiedy wykonuje się badania wstępne?

Badania wstępne należy przeprowadzić po zmianie stanowiska, ale przed podjęciem jakichkolwiek działań w nowej firmie. Z tego względu przeprowadza się je poza czasem pracy (ponieważ  dana osoba po prostu jeszcze nie może pracować), ale koszty ponosi już pracodawca. Czasem badania wstępne muszą wykonać również stali pracownicy. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji, w której pracownik zmienia stanowiska lub gdy okresowo będzie pracował w miejscu, które może szkodliwie wpływać na jego zdrowie.

Na czym polegają badania wstępne?

To, jak będzie przebiegać badanie zależy przede wszystkim od podejmowanego stanowiska. Kontrole stanu zdrowia obejmują różne elementy u pracowników fizycznych i biurowych. Nasz zespół medycyny pracy dla firm może zorganizować i przeprowadzić wszystkie badania wstępne dla nowych pracowników. Dzięki temu nie będziesz się musiał się o to martwić. Zadbamy o to, by orzeczenia lekarskie dotarły jak najszybciej do firmy, co sprawi, że pracownik będzie mógł od razu zacząć pracę – powiedział mi przedstawiciel firmy Team Prevent z Pszczyny.

Na badaniach wstępnych najczęściej wykonuje się podstawową morfologię krwi, a później badania specjalistyczne dla określonych stanowisk. Zalicza się do nich m.in. badanie elektrokardiograficzne, badanie wzroku czy badanie przy użyciu spirometru. Dzięki medycynie pracy dla firm pracownicy będą mogli wykonać kompleksowo wszystkie badania pod czujnym okiem ekspertów. To ważne, ponieważ dzięki odpowiedniej opiece medycznej pracownik od samego początku będzie czuł się komfortowo w firmie, a to przełoży się również na jego wydajność. Dodatkowo medycyna pracy dla firm kontroluje też sam przebieg badań. Przygotowywany jest dokładny opis stanowiska pracy w dwóch egzemplarzach – jeden dla pracodawcy, drugi dla pracownika. Dzięki temu każdy będzie poinformowany o ewentualnych zagrożeniach oraz o tym, jak przebiega praca na danym stanowisku.

Autor: Mariusz Zakrzewski. Artykuł “Badania wstępne – wszystko co trzeba o nich wiedzieć” powstał dzięki uprzejmości przedstawiciela firmy Team Prevent Poland sp. z o.o. z Pszczyny

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here