Rozpoczynając przedsięwzięcie biznesowe zastanawiamy się jaka formę prowadzenia działalności założyć. Czy to będzie jednoosobowa działalność gospodarcza, spółka cywilna jeżeli posiadamy wspólnika, czy też spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w której zarówno możemy posiadać jednego lub kilku wspólników, ale także być jedynym właścicielem spółki z o.o. przez posiadać 100% udziałów w spółce. To jaką formę wybrać, nie jest prostą decyzją. Każda forma działalności ma swoje plusy jak i minusy. I powinniśmy precyzyjnie określić nasze cele, założenia oferta potrzeby, tak aby żadna forma prowadzenia działalności nie ograniczała naszych możliwości i była dostosowana do naszej działalności.

Najciekawszą formą po zmianie przepisów jest spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, dlatego też przyjrzyjmy się tej formie biznesu, i odnajdźmy pozytywne aspekty.

Spółka z o.o. kiedy ją założyć

 

Zmniejszenie kosztów związanych z ZUS

W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością nie ma obowiązku opłacania ZUS-u przez wspólników, a tym samym i zatrudniania pracowników. Jest to ogromna oszczędność w skali roku, oczywiście jeżeli może nas ubezpieczyć maż lub żona. Czasami koszty związane z ZUS-em stawiają pod znakiem zapytania przyszłość naszego biznesu.

Odpowiedzialność finansowa w spółce z o.o.

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej wiąże się z ryzykiem finansowym, ponieważ niezapłacone zobowiązania powstałe w naszej firmie automatycznie przechodzą na nas. Co innego dzieje się w spółce z o.o. ponieważ to sama spółka wraz z wniesionym wkładem odpowiada za swoje zobowiązania. Więc tak naprawdę zgromadzony majątek spółki, a nie nasz jest narażony na ewentualne pokrycie zobowiązań które firma pod formą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością zaciągnęła.

Prestiż spółki z o.o.

Jeszcze kilkanaście lat temu prowadzenie działalności pod formą spółki z o.o. i stanowisko prezesa dawało prestiż, dzisiaj tak naprawdę każdy posiadający kapitał 5.000 zł. może założyć spółkę, przez co jej prestiż znacząco spadł. Jednak, jeżeli spółka posiada bardzo duży kapitał zakładowy – wiele firmy nadal odbiera taką firmę jako wypłacalną i godną zaufania pod względem finansowym.

Łatwe pozyskanie inwestora

W momencie, kiedy brakuje nam środków na pokrycie zobowiązań spółki a nie chcemy ogłaszać upadłości lub po prostu brakuje nam pieniędzy na rozwój – mamy dwa wyjścia. Albo spółka musi zaciągnąć kredyt, lub pozyskać spólnika sprzedając część udziałów w spółce. Oczywiście zarazem pozyskujemy dodatkowy kapitał, ale jednocześnie zmniejszamy ilość zysków ze spółki i pojawia się dodatkowy głos – jego ważność zależna jest od ilości sprzedanych udziałów.

Szybko sprzedamy nasz biznes

Z jednoosobową działalnością gospodarczą jest jeden poważny problem – nie mamy możliwości sprzedania udziałów w takiej firmie, a co za tym idzie – nie możemy sprzedać firmy. Co innego, kiedy wybierzemy formę spółki z o.o., w każdym momencie możemy sprzedać w całości lub większość naszych udziałów przekazując całą firmę wraz ze gromadzonym kapitałem.

Powyższe przykłady oczywiście zakreślają tylko niektóre pozytywne aspekty wybrania takiej formy prowadzenia działalności gospodarczej, jednak należy pamiętać, że prowadzenie takie formy działalności niesie za sobą, także i wiele minusów chociażby podwyższone koszty pełnej księgowości. Każdy wybór jak za każdym razem podczas prowadzenia działalności gospodarczej – należy wnikliwie przeanalizować.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here