Najczęstsze błędy popełniane podczas nauki języka niemieckiego

Nauka języka niemieckiego to długotrwały i czasochłonny proces. Oczywiście szybkość postępów jest uzależniona od indywidualnych zdolności i predyspozycji do przyswajania języków obcych. Aby jednak proces nauki postępował sprawnie, należy wystrzegać się kilku najczęstszych błędów popełnianych przez początkujących uczniów.

Brak celu i oczekiwanie szybkich rezultatów

Aby nauka języka niemieckiego była dla nas przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem, należy wytyczyć sobie jasny cel, dla którego przyswajamy ten język. Warto wypisać swoje cele na kartce i przypominać sobie o nich w momencie kryzysu lub gdy brakuje nam motywacji.

Nie można oczekiwać, że po miesiącu nauki będziemy mogli swobodnie rozmawiać w języku niemieckim. Ten język ma bowiem dość skomplikowaną gramatykę, którą należy bardzo dobrze przyswoić. Zrozumienie gramatyki języka niemieckiego zajmuje sporą część czasu. Jest to jednak niezwykle ważne – bez znajomości gramatyki nie zrozumiemy sensu wypowiedzi.

Lekceważenie nauki poprawnej wymowy i brak słuchania

Wymowa niektórych niemieckich słów może nam sprawiać trudność. Wiele osób ucząc się nowych słów, skupia się jedynie na ich poprawnym pisaniu. Istnieje wiele aplikacji do nauki słów w języku obcym, które dostępne są w formie dźwiękowej. Należy zatem sprawdzać, jak brzmi dane słowo gdy jest wypowiadane przez natywnego użytkownika języka niemieckiego.

Aby poprawnie posługiwać się językiem niemieckim, należy podczas nauki poświęcić dużo czasu na słuchanie dialogów w tym języku. Jest to niezwykle ważne, aby wiedzieć, jak brzmi język niemiecki używany w codziennych sytuacjach.

Brak cierpliwość i strach przed mówieniem

Brak cierpliwość i oczekiwanie natychmiastowych efektów to najczęstsze powody, dla których odpuszczamy naukę języka niemieckiego. Dlatego też przed samym przystąpieniem do nauki, należy mieć świadomość tego, że na wszystko potrzeba czasu. Warto jednak wyznaczać sobie małe, krótkoterminowe cele, które przybliżają nas do celu głównego, jakim jest sprawne posługiwanie się językiem niemieckim.

Znajomość zasad gramatyki i opanowanie dużej ilości słów tracą na znaczeniu, jeśli nie będziemy praktykować mówienia w języku niemieckim. Wiele osób czuje wewnętrzną blokadę i strach przed wypowiadaniem się w obcym języku. Należy mieć świadomość, że nikt nie oczekuje od nas, abyśmy mówili absolutnie bezbłędnie i bez swojego akcentu. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby znaleźć sposób na przełamanie tej blokady.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami ze Szkoły języka niemieckiego STRUCTURA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here