Warzywa i owoce to samo zdrowie – zawierają mnóstwo witamin, składników odżywczych, duże ilości błonnika, makro i mikroelementy. Zewsząd słyszymy o dobrodziejstwie płynącym z jedzenia owoców w każdej postaci. Owoce, jak i warzywa powinno spożywać się kilka razy dziennie, by dzienna dawka składników mineralnych została organizmowi dostarczona w optymalnym wymiarze.

Zdrowe zakupy

Kupując owoce na straganie zawsze staramy się kupować na zapas, lecz czasami bywa kłopot z ich przechowywaniem. Najlepszym miejscem jest sucha i chłodna piwnica lub dobrze wentylowana, nieogrzewana spiżarnia. Jednak należy pamiętać, że zimą temperatura nie może spaść poniżej zera, ponieważ wtedy zapasy zostaną zniszczone.

Niestety, nie każdy rodzaj owoców nadaje się do długotrwałego przechowywania – owoce letnie czyli truskawki, maliny, agrest, porzeczki i tym podobny drobiazg – dotrwa do zimy jedynie w postaci mrożonek lub przetworów; natomiast owoce twarde jak jabłka lub gruszki są wprost wymarzone do dłuższego przechowania.

Jak wiadomo owoce składają się głównie z wody, toteż odpowiednia wilgotność powietrza, nawet na poziomie 90 procent jest bardzo wskazana. W suchym pomieszczeniu woda z owoców będzie wyparowywać, jabłka i gruszki staną się łykowate i w ostateczności nadawać się będą tylko na kompot.

Odpowiednie pojemniki na owoce

Najlepszym sposobem na przechowywanie owoców oraz ich transportowanie są drewniane skrzynie na owoce. Skrzynie na przechowywanie owoców powinny być wykonane z naturalnego drewna, zbite z desek tworzących ażurową przestrzeń. Pojemniki na owoce nie powinny być zbyt duże – duże skrzynie na owoce utrudnią sprawdzanie, czy pojedyncze sztuki nie zaczęły się psuć. Poza tym zbyt duża ilość owoców uniemożliwi prawidłową cyrkulację powietrza.

Skrzynie do przechowywania owoców można postawić na drewnianych podestach w przewiewnym i chłodnym kącie piwnicy bądź komórki. Aby zachować odpowiednią wilgotność pomieszczenia, można od czasu do czasu wylać niedużą ilość wody na posadzkę, lecz należy uważać, by skrzynie do przechowywania owoców nie znalazły się bezpośrednio na mokrej posadzce.

Okresowy przegląd

Sprawdzając stan owoców, należy uważać by podczas ich przekładania nie zostały obite – w wyniku uderzeń owoc zaczyna się psuć. W momencie nieodrzucenia zepsutego egzemplarza reszta z pewnością ulegnie zakażeniu, a wtedy cały pojemnik trzeba będzie wyrzucić.

Gdy temperatura spadnie poniżej zera, wszystkie skrzynie z owocami należy przenieść do innego pomieszczenia. Dość dobrym zabezpieczeniem jest wymoszczenie pojemników sianem lub słomą. Owoce w takich pojemnikach nie ulegają odgnieceniom i jest szansa, że przetrwają długi czas.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here