Dla kogo laptop, a dla kogo ultrabook?

Szukasz nowego laptopa? Dzięki nieustannemu rozwojowi technologii i modnej miniaturyzacji masz okazję kupić nie tylko topornego i dużego notebooka, na którym być może będzie Ci wygodnie pracować, lecz kiepsko sprawdzi się w podróży. Teraz do wyboru otrzymujesz także ultrabooka. Sprawdź, czym jest i co różni go od klasycznego laptopa. Przekonaj się, który model jest lepszy dla Ciebie.

Co to jest ultrabook?

Z nazwą ultrabook mogłeś się już spotkać, czytając o notebookach lub przeglądając w sieci nowoczesne laptopy. Jest to bowiem podrodzaj laptopa, który musi spełniać odpowiednie kryteria. Na tle tradycyjnych modeli wyróżnia się wyglądem: jest smukły, wąski i zawsze elegancki. Gdy weźmiesz go do ręki, przekonasz się, że niewiele waży.

Niepozorny, pomniejszony ultrabook nie jest jednak gorszy czy mniej wydajny od laptopa, jak może Ci się zdawać. Urządzenie sprawdza się zarówno w pracy zawodowej wymagającej korzystania z zaawansowanych i obciążających procesor programów, jak i podczas odpoczynku i rozrywki, np. oglądania filmów czy grania w gry.

Laptop czy ultrabook – co wybrać

Jaki powinien być ultrabook?

Ultrabook został zaprojektowany przez firmę Intel jako laptop podróżny. Z tego względu nie powinien wymagać od użytkownika podłączania żadnych akcesoriów, m.in. odbiorników Bluetoth czy Wi-Fi. Zwyczajnie wożenie ich w podróż nie byłoby wygodne. Ultrabook musi mieć więc wszystkie podstawowe rozszerzenia wbudowane. Ponadto powinien odznaczać się odpornością na uszkodzenia.

Aby laptop mógł być nazwany ultrabookiem, musi spełniać następujące kryteria:

  • ważyć maksymalnie 2 kg,
  • mieć grubość w przedziale od 20 mm do 23 mm. 20 mm do wartość dla ultrabooków o przekątnej ekranu do 13 cali, a 23 m dla ultrabooków od 14 cali w górę,
  • umożliwiać korzystanie na pełnej baterii przez co najmniej sześć godzin,
  • wychodzić z uśpienia do maksymalnie 3 sekundy,
  • mieć wbudowany dysk hybrydowy: SSD i HDD lub sam SSD,
  • oferować transfer danych minimum 80 MB/s,
  • mieć co najmniej 1 port USB 3.0, ewentualnie Thunderbolt,
  • mieć energooszczędny procesor Intel.

Jaki powinien być ultrabook

Laptop czy ultrabook – co wybrać?

Wybierz klasyczny laptop, jeśli szukasz urządzenia do korzystania przede wszystkim w domu. Ponieważ ma więcej portów, wykorzystasz go podczas większej liczby działań. Podłączysz do niego drukarkę, wieżę, głośniki, ekran, klawiaturę… co tylko chcesz. Będzie ważył więcej od ultrabooka, jednak w warunkach domowych nie będzie miało to znaczenia. Zdecyduj się na model o większym ekranie, by pracowało czy grało Ci się na nim wygodniej.

Ultrabook to świetny wybór dla podróżników, studentów i osób mobilnych, którzy lubią pracować poza domem – w kawiarni, parku, na łonie natury. Wciąż zapewnia szybką pracę i odczytywanie tych samych programów, co klasyczny laptop, jednak jest wygodniejszy w przenoszeniu. Pamiętaj, że tego typu notebook jest energooszczędny, więc przy okazji popracujesz na nim dłużej.

A co z fanami gier? O dziwo, oba urządzenia sprawdzą się tu świetnie. I znów: laptop będzie lepszy dla gamera domowego, a ultrabook dla gracza lubiącego wieloosobowe rozgrywki w domu znajomych czy akademiku. Jako gamer wybierz laptop lub ultrabook z ekranem o dużej rozdzielczości, szybkim procesorem, pojemną pamięcią RAM oraz wydajnym układem chłodzącym. Zwróć też uwagę na dodatki, np. podświetlaną klawiaturę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here