Dźwignia finansowa na CFD

Dźwignia finansowa to mechanizm umożliwiający inwestorowi zajmowanie pozycji, które przekraczają wartość jego kapitału początkowego. Jak to w ogóle możliwe?

Lewar na kontraktach CFD

Mechanizm dźwigni finansowej, w którą mogą być wyposażone kontrakty CFD, polega na wniesieniu przez inwestora podczas otwierania pozycji nie całej kwoty transakcyjnej, lecz tylko jej części. Jest to tak zwany depozyt zabezpieczający. Taki sposób prowadzenia handlu, w którym inwestor otwiera pozycję wyższą niż aktualny stan jego środków na rachunku, nazywany jest margin trading czyli handel oparty o depozyt zabezpieczający.

Co w praktyce oferuje dźwignia finansowa na CFD?

Zakładając, że na rachunku transakcyjnym inwestora znajduje się kwota 1000 dolarów amerykańskich, handlując bez użycia dźwigni finansowej, można otworzyć pozycję za dokładnie 1000 USD. Z kolei handlując z dźwignią na przykład 5:1 trader będzie w stanie otworzyć pozycję aż pięciokrotnie większą, czyli w tym przypadku 5000 USD. Co to oznacza w praktyce? Potencjalne zyski, ale także straty, zostaną naliczone od kwoty 5000 USD.

Jeśli inwestor kupi akcje spółki Coca-Cola za kwotę 1000 USD, a kurs spółki pójdzie w górę powiedzmy o 5%, wówczas na takiej transakcji trader zyskuje kwotę 50 USD. Stan jego rachunku wyniesie wtedy 1,050 USD. Jeżeli trader zrealizuje transakcję zakupu CFD na akcje spółki Coca-Cola za kwotę 1000 USD, będzie to wtedy oznaczało wniesienie tzw. depozytu zabezpieczającego o równowartości 1000 USD. Pozycja rynkowa będzie wtedy tyle razy wyższa, ile wynosi dźwignia na akcje CFD. Dla dźwigni wynoszącej 5:1, pozycja inwestora będzie równa 1000 USD. Wzrost kursu spółki Coca-Cola o wspomniane 5% wygeneruje na rachunku inwestora zysk w kwocie 250 USD, a stan jego rachunku wyniesie wówczas 1250 USD.

Stopy zwrotu dla transakcji z dźwignia i bez dźwigni

Porównując obie strategie inwestowania, na transakcji bez zastosowania dźwigni trader zarobi tylko 50 USD, czyli zaledwie 5% początkowej wartości portfela. Natomiast na transakcji z dźwignią finansową zarobi aż 250 USD, czyli 25% wartości pierwotnej kwoty.

Co zatem daje mechanizm dźwigni finansowej na CFD? W prosty sposób pozwala zwielokrotnić zyski na rachunku tradera CFD,. Niewolno jednak przy tym zapominać, że może się także przyczynić do zwielokrotnienia strat. Dźwignia na kontraktach CFD działa symetrycznie. Jeśli akcje Coca-Cola spadną o 5%, wówczas inwestor korzystający z dźwigni traci na takiej transakcji 250 dolarów. Właśnie dlatego inwestując z wykorzystaniem lewara CFD warto zwracać uwagę na zarządzanie kapitałem i najlepiej unikać otwierania dużych pozycji rynkowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here