Gdzie najczęściej stosuje się analizatory spalin

W spalinach mogą znajdować się liczne niebezpieczne związki. Aby je wykryć, stosuje się specjalne analizatory spalin, które mogą automatycznie rozpoznać określone związki w spalinach. Gdzie najczęściej wykorzystuje się takie urządzenia?

Analiza składu spalin

W trakcie procesów spalania może dochodzić do powstawania różnych związków. W zależności od tego, co poddawane jest spalaniu, produkty spalania mogą zawierać liczne niebezpieczne cząsteczki, które stanowią zagrożenie dla środowiska naturalnego, a także dla człowieka.

Analiza składu spalin przeprowadzana jest po to, aby określić, czy w spalinach znajdują się te niebezpieczne cząsteczki, a jeśli zostaną one wykryte, pozwala ona na określenie ich ilości. W tym celu stosuje się specjalistyczne urządzenia – analizatory spalin.

Czym jest analizator spalin?

Analizator składu spalin to urządzenie, które dokonuje automatycznego pomiaru składu spalin. Aktualnie w użyciu najczęściej znajdują się mobilne analizatory. Tego rodzaju urządzenia pomiarowe mogą być stosowane w dowolnym miejscu – posiadają wbudowane akumulatory. Wyniki analizy prezentowane są na czytelnym wyświetlaczu. Istnieje także możliwość podłączenia urządzenia do komputera i korzystania z dedykowanego oprogramowania.

W zależności od używanego modelu analizator spalin może określić obecność poniższych cząsteczek:
– O2
– CO
– SO2
– NO
– NO2
– HC

Dodatkowo analizator może także badać innego rodzaju parametry, na przykład pomiary wycieku gazów CH4, pomiary temperatury spalin i otoczenia, prędkości spalin, różnic ciśnienia, nadmiaru powietrza, prądu jonizacji.

Gdzie stosuje się analizatory spalin?

Analizatory spalin posiadają bardzo szerokie zastosowanie jako urządzenia pomiarowe. Są one używane, gdy konieczne jest uzyskanie dokładnych informacji dotyczących produktów spalania w różnych instalacjach, sprzętach.

Urządzenia te wykorzystywane są często w ogrzewnictwie, w tym między innymi przez instalatorów i serwisantów kotłów grzewczych małej i dużej mocy, przez służby kominiarskie, do pomiarów w spalarniach odpadów, pomiarów jakości powietrza. Także używane są do pomiarów spalin w samochodach.

Jak widać, analizator spalin to urządzenie o bardzo szerokim zastosowaniu, które jest niezastąpione w prowadzeniu dokładnych analiz składu produktów spalania.

Analizatory spalin dostępne są w ofercie Pascal s.c..

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here