Prowadząc działalność gospodarczą z biegiem czasu coraz częściej dostrzegamy pewne sytuacje lub rozwiązania w których możemy znacząco obniżyć koszty prowadzenia działalności gospodarczej, co w trudnych sytuacjach na rynku może uratować nas przed bankructwem.

Im więcej zawieramy różnorodnych umów, tym więcej okazji mamy na znaczne obniżenie kosztów, jednak oczywiście nie zawsze takie umowy pozwolą nam ograniczenie kosztów prowadzenia firmy jeżeli nie orientujemy się w ofertach różnych firm i tego co tak naprawdę nam zaoferować.

Od czego powinniśmy zacząć by ograniczyć koszty prowadzenia firmy?

Poznaj czego zużywasz najwięcej i co jest Tobie niezbędne

Poznaj swoje potrzeby, i w jakim stopniu je zużywasz. Prowadzenie księgowości przez firmę zewnętrzną nie zwalnia nas z zapoznaniem się z rachunkami. To ile zużywamy prądu, wody, ile wykonujemy połączeń telefonicznych na telefony stacjonarne i komórkowe, czy na przykład zużywamy paliwa w samochodzie w kontaktach i obsłudze z klientem.

Zawsze negocjuj cenę na wynajem lokalu

Nigdy nie decyduj się na podpisanie umowy z pierwotną ceną miesięcznego czynszu. To najgorsze co możesz zrobić, nawet jak cena może się wydawać atrakcyjna. Lokale nigdy nie są idealne, czy to ze względu na usytuowania, czy to ze względu na współlokatorów, nieodpowiedni standard lokalu, czy też brak odpowiednich rozwiązań. Te wszystkie czynniki powodują, że są to idealne okazje do zmniejszenia czynszu, lub innych preferencyjnych warunków, które pozwolą Tobie na zmniejszenie kosztów.

Zbadaj swoje koszty na prowadzenie rachunków bankowych

Często nie zdajemy sobie sprawy, ale sporą część naszych kosztów mogą stanowić koszty bankowe związane z prowadzeniem rachunku, wypłatami, wpłatami czy przelewami nie tylko do ZUS czy US, ale także do innych kontrahentów. Warto przeanalizować sytuację na rynku i zapoznać się z ofertami różnych banków. W ciągu jednego miesiąca jesteśmy w stanie zaoszczędzić nawet ponad 100 zł. – zwłaszcza jeżeli tych transakcji wykonujemy dużo.

Księgowość we własnych rękach

Prowadząc działalność gospodarczą bardzo często stajemy przed dużym dylematem czy rozpoczynając działalność gospodarczą będziemy księgowość prowadzić samemu, czy też zlecimy to firmie zewnętrznej. Na rynku obecnie jest też bardzo wiele ciekawych rozwiązań, które tak naprawdę oferują usługę pośrednią. Sami wprowadzamy i wystawiamy faktury, natomiast sam system generuje za nas wszelkiego rodzaju deklaracje i przelewy, które wykonamy za pomocą samego systemu lub też indywidualnie przez rachunek bankowy.

Nie płać za ZAiKS i STOART

Instytucje typu ZAiKS i STOART zostały stworzone w chronieniu dobrego interesu twórców, niestety nie zawsze ich zaliczenia są należne, dlatego też warto dopilnować aby w miejscu gdzie prowadzimy działalność gospodarczą nie puszczać muzyki komercyjnej. Wielu twórców oferuję muzykę CC przez co nie powstaje obowiązek płaceniu jakichkolwiek opłat wobec ZAiKS czy innych Stowarzyszeń.

Zaoszczędź na mediach

Prąd, gaz, woda, telefon to koszty, które możesz na bieżąco weryfikować i dostosować do potrzeb Twojej firmy. Należy pamiętać aby nie związywać się z wybranym dostawcą dłużej niż dwa lata, ponieważ sytuacja się bardzo szybko zmienia i powstają coraz to ciekawsze nowe oferty bardziej atrakcyjne dla naszej firmy.

Powyższe przykłady pokazują, że istnieje wiele możliwości na oszczędności w prowadzeniu działalności gospodarczej. Bez wątpienia bardzo istotne jest abyśmy to my byli głównymi księgowymi w firmie, i monitorowali na bieżąco wszystkie koszty i wydatki związane z prowadzona działalnością gospodarczą. Znacznie zwiększy to nasze możliwości biznesowe, a tym samym w trudniejszych miesiącach pozwoli nam na przetrwanie bez najmniejszych problemów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here