Bycie szefem, przełożonym i dowódcą innych pracowników nigdy nie było łatwe. Oczywiście wrodzone zdolności do bycia przywódcą sprawiają, że łatwiej nam zapanować nad personelem ułatwia nam zarządzenie, ale niekoniecznie może sprawi, że będziemy szefem którego pracownicy będą szanowali. Niektórzy przywódcy idą o krok dalej, są trenerami osobowymi, którzy stają się inspiracją do rozwoju innych osób, wprowadzając proste i czytelne drogi rozwoju osobistego dla każdego. Każdy z nas niezależnie od wykształcenia może być dobrym przywódcą, jeżeli tylko poznamy istotne szczegóły – staniemy się niemal idealnymi przywódcami.

Jak być dobrym szefem aby pracownicy go szanowali?

Rozejrzyj się dookoła siebie. Jedni widzą w swoim pracowniku osobę poprawnie wykonującą swoją pracę, inni w danym pracowniku dostrzegą ogromny potencjał niezwykle istotny dla rozwoju firmy. Bycie liderem, to nie tylko własny rozwój, ale także i rozwój siebie poprzez innych ludzi. Ludzi którzy oczekują pomocy i wyznaczenia ścieżki dzięki której będą potrafili rozwijać swoje umiejętności do momentu, w który sami będą mogli decydować o swojej przyszłości.

Zdobądź zaufanie

Zaufanie wynikające z troski o innych podległych pracowników, pytanie się ich o zdanie liczenie się z nim sprawia, że pracownicy zaczynają nas cenić, a tym samym zdobywamy ich zaufanie w najlepszy możliwy sposób – budując pozytywne relacje. Licząc się ze zdaniem innych budujemy także silne więzi, więzi które są pakietem zaufania danym nam przez każdego pracownika, i to w jaki sposób wykorzystamy taki pakiet zależy od nas samych podczas kierowania pracownikami i ich ścieżką kariery.

Bądź przykładem dla innych

Bądź inspiracją dla innych, lider to nie tylko osoba, która zarządza zespołem, ale także sprawia, że pracownicy chcą podążać za liderem. Jednak należy pamiętać, że bycie liderem to wielka odpowiedzialność. To nie tylko wzbudzanie zaufania, ale okazji do nauki innych osób. To budowanie relacji, to motywowanie i budowanie słuchaczy którzy chcę pozyskać od nas wiedzę.

Odkryj talenty pracowników

Każdy z nas jest inny, bycie dobrym szefem to nie tylko chwalenie pracowników, ale co istotne to kierowanie ich karierą w taki sposób, aby rozwijali się, a ich talenty rozwijały się w odpowiedni sposób. Rozwój prawidłowych talentów to nie tylko korzyści dla pracowników, ale co istotne także i dla pracowników przez odpowiedni rozwój umiejętności i wiedzy.

Co należy do najważniejszych cech dobrego przywódcy?

  • aby każdy pracownik podzielał Twoją wizję rozwoju firmy

  • zobacz w pracownikach wojowników, a nie osoby wykonujące konkretne obowiązki. Wojownicy będą zmotywowani aby dążyć do konkretnych celów tak aby byli skoncentrowani na ambitne cele

  • daj swoim pracownikom przestrzeń do rozwoju – spraw aby pracownicy sami zechcieli podążać ścieżką rozwoju

  • doceniaj pracowników nie tylko za sukcesy, ale także za drogę jaką przeszli aby zdobyć odpowiednią wiedzę i umiejętności

  • uważnie słuchaj swoich pracowników lub podwładnych, oni potrafią powiedzieć Tobie co tak naprawdę sprawi, że Twoja firma zupełnie inaczej zacznie się rozwijać.

Bycie szefem, bycie przełożonym jest niezwykle trudne. Co dopiero bycie szefem który będzie autorytetem dla innych. Jednak jest to możliwe, i jeżeli tylko zechcemy możemy być prawdziwą inspiracją dla naszych pracowników w taki sposób, aby rozwijali się razem z naszą firmą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here