Kluczem do sukcesu każdej rozwijającej się firmy są pracownicy. Jeżeli w firmie istnieje konkretnie sprecyzowany system motywacji i nagradzania pracowników, to firma nie tylko odpowiednio dba o pracowników, ale co istotne odpowiednio motywuje ich do ponadprzeciętnych działań. Sukces firmy zależy w dużej mierze od zaangażowania każdego pracownika, niestety nie jest to łatwe, ponieważ motywowanie pracowników i zarządzanie nimi w skuteczny sposób jest naprawdę niełatwe.

Jak motywować pracowników do pracy? Skuteczne metody

 

Pozytywnie i negatywnie

Motywować pracowników możemy zarówno w sposób pozytywny jak i negatywny. Każdy sposób powinniśmy przemyśleć i dostosować do każdego pracownika z osobna. Jedna osoba motywowana pozytywnie będzie rozwijała się bardzo szybko, inna będzie potrzebowała przysłowiowego kopa aby zmotywować do poprawy i znacznie wydajniejszej pracy. Wiele osób zajmujących się rekrutacją pracowników uważa, że lepszym sposobem na motywowanie jest pozytywne zachęcanie pracowników do konkretnych kroków.

Pozytywne motywacje

Pozytywne motywowanie wbrew pozorom jest łatwiejszą ścieżką i często znacznie skuteczniejszą, ponieważ pracownik odbiera znacznie mniej negatywnych impulsów, które mogą być odebrane jako wrogie przez pracowników a tym samym odnieść skutek de motywacyjny.

Do jaki metod możemy zaliczyć pozytywne motywowanie pracowników?

  • motywacja finansowa – wszelkiego rodzaju nagrody finansowe, premie uznaniowe czy narody uzależnione od wyników są motywacją do znacznie bardziej efektywnej pracy przez co pracownik zachęcony nagrodą finansową stara się ponadprzeciętnie wykazać się.

  • Motywacja niefinansowa – to przede wszystkim dodatkowe pakiety do pensji, takie jak prywatna opieka zdrowotna, karnety do kin, klubów fitness, dodatkowe kursy dokształcające naszą wiedzę czy to związanych z naszą pracą, czy też związanych z językami obcymi. Bardzo cenione przez wielu pracowników są też wyjazdy integracyjne, które nie są tylko odskocznią od codzienności w firmie, ale także potrafią integrować zespół tworząc zgrany w całość organizm.

Motywacja pozytywna ma duży wydźwięk, ponieważ jako pracodawca zyskujemy lojalnych , zadowolonych z siebie pracowników. Pracowników którzy angażują się w rozwój przedsiębiorstwa, dbają o wizerunek firmy i wewnętrzne relacje. Takie zaangażowanie sprawia, że środowisko pracowników staje się znacznie przyjaźniejsze i bezpośrednio wpływa na samopoczucie wszystkich pracowników.

Motywacja negatywna

Negatywne motywowanie pracowników polega na stymulowaniu pracowników do znacznie efektywniejszej pracy. Może to być groźba utraty pracy, degradacja lub niższe wynagrodzenie. Taki sposób działania bywa skuteczny wobec pewnej grupy pracowników ponieważ wyzwala chęć działania, jednak jest to dość trudne rozwiązanie i może powodować skutki uboczne. Dlatego też motywacja negatywna powinna być stosowana z motywacją pozytywną przez co atmosfera w pracy nie ulegnie pogorszeniu a napięcie między innymi pracownikami zostanie rozluźnione. Warto też pamiętać, że motywacja negatywna może sprawić, że pracownik stanie się bezosobowy, bez motywacji do działania i osiągania sukcesów.

Relacje międzyludzkie nigdy nie były łatwe, zwłaszcza te w kontaktach biznesowych gdzie graniczymy między kwestiami społecznymi, a finansowymi i odpowiedzialnością za swoją pracę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here