Przez całe życie większość ludzi powtarza sobie a później swoim dzieciom w szkole czy na studiach, że jeżeli będziemy pracować dobrze, starać się, docenią nas za dobre wyniki. Niestety z czasem większość z nas zaczyna twierdzić, że przykłada się do swoich powierzonych obowiązków, ale na podwyżkę, czy zmianę stanowiska na lepsze nie ma co liczyć. Woli stać w tym samym miejscu i nie wychylać się z podwyżką lub awansem – bo znowu zostaniemy odesłani z kwitkiem, tłumaczonym a to ciężkimi czasami, a to problemami finansowymi firmy, a to reorganizacją. Ale co zrobić aby trudniej nas były z kwitkiem odesłać?

Jak negocjować podwyżkę? Skuteczne sposoby by pracodawca dał ci większe wynagrodzenie

Pokaż przełożonym, ile zarabiasz dla tej firmy

Zatrudniony pracownik w firmie wynagrodzenia nigdy nie dostaje na piękne oczy, musi na nie zapracować zarabiając pieniądze dla firmy. Pracodawcy oczekują od nas wymiernych efektów pracy, i na nich powinniśmy się skupić. Jeżeli w firmie była przeprowadzona ocena okresowa, może warto skorzystać z okazji kiedy wyróżniałeś się na tle całego zespołu? Warto wszystkie swoje osiągnięcia spisywać na karce, tak aby przełożony dokładnie mógł ocenić jak wiele zarabiasz dla firmy.

Poszukaj alternatywy

Jeżeli uważasz, że jesteś wartościowym pracownikiem, wiele pracy i zaangażowania wnosisz do firmy w której obecnie pracujesz, a mimo wszystko przełożeni nie chcą nagrodzić Ciebie premią lub podwyżką warto pomyśleć o alternatywnej pracy. Czasami samo postawienie przełożonych, o innej ofercie pracy może zdziałać wiele dobrego i kierownictwo będzie chciało nas zatrzymać. Jeżeli jednak tak nie będzie…warto faktycznie skorzystać z lepszej oferty pracy.

Pensje stoją w miejscu a wszystko drożeje

Jeżeli przy dużej inflacji koszty życia rosną, a wynagrodzenia nie, to de facto zarabiamy mniej. Jest to oczywiście argument renegocjacji płac, jednak pracodawcy nie lubią określenia podwyżka. Dlatego też, warto z pracodawcą rozmawiać o waloryzacji wynagrodzenia, niż o samej podwyżce. Pracodawca znacznie przychylniej spojrzy na taką sytuację i może uda się wynegocjować wyższą pensję.

Nie zawsze pieniądze

Firma nie zawsze może pozwolić nam na nasze wyższe wynagrodzenie. Jeżeli mamy taką świadomość, może firma jest w stanie zaspokoić nasze inne potrzeby? Czasami pracodawca jest w stanie dać nam coś innego niż pieniądze i jest ta niego i samej kondycji firmy znacznie łatwiejsze do zaakceptowania. Mogą to być różnego rodzaju kursy i szkolenia podwyższające nasze umiejętności, ubezpieczenia zdrowotne dla siebie i członków rodziny, czy karty uprawniające do darmowych wejść na zajęcia sportowe. Gdybyśmy musieli zapłacić z własnych pieniędzy, byłby to znaczny koszt, jednak dla firmy jako pakiet jest to znacznie mniejszy koszt.

Sprawdź zarobki w Twojej branży

Bardzo dobrym argumentem kiedy rozmawiamy z pracodawcą o podwyżce jest porównanie swoich zarobków ze średnimi pensjami dla naszej branży czy zawodu. Mogą one być na tyle przekonywujące, że pracodawca zgodzi się na stopniowe podwyższanie naszej pensji.

Jak widać na powyższych przykładach wynegocjowanie podwyżki jest trudne, ale nie niemożliwe. Warto sprawdzić wszystkie możliwości zanim poddamy się lub po prostu zaczniemy szukać innej pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here