Umowa o pracę na czas nieokreślony to jedna z najpopularniejszych rodzajów umów regulujących stosunek pracy pracownika wobec pracodawcy. Jest to też jedna z najbardziej pożądanych rodzajów umów przez pracowników ze względu na liczne korzyści płynące nie tylko względem posiadanej pracy, ale także jeżeli mamy pozytywną historię kredytową możemy otrzymać łatwo kredyt, czy też odpisać umowę abonamentową na telefon komórkowy.

Kiedy umowa o pracę na czas nieokreślony?

Jednak kiedy mamy szansę na umowę o pracę na czas nieokreślony zgodnie z prawem, odpowiedź nie jest łatwa. Oczywiście najkorzystniej dla nas kiedy pracodawca sam na początku zaproponuje nam umowę o pracę na czas nieokreślony, jednak nie zawsze tak jest.

Praca w charakterze zwykłego pracownika

Jeżeli pracujemy w charakterze zwykłego pracownika wykonującego pracę biurową, księgową, rachunkową czy też fizyczną gdzie faktycznie wykonuje się pracę dla pracodawcy a nie dla kontrahenta tego pracodawcy – co ma miejsce w przypadku agencji tymczasowej pracy. Zgodnie z art. 25 1 § 1 Kodeksu pracy, okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech. Jak wynika z tego przepisu jest to podstawowa regulacja, która skutkuje tym, że umowa na czas określony po przekroczeniu jednego z tych warunków przekształca się w umowę na czas nieokreślony.

Praca w charakterze pracownika tymczasowego

W momencie kiedy jesteśmy zatrudnieni w charakterze pracownika tymczasowego gdzie wykonujemy pracę nie dla samej agencji pracy tymczasowej bezpośrednio, a dla kontrahenta tej firmy mają zastosowanie inne artykuły. Wtedy zgodnie z taką sytuacją ma artykuł 21 Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zgodnie z którym do umów o pracę zawartych między agencją pracy tymczasowej a pracownikiem tymczasowym nie stosuje się art. 251 Kodeksu pracy. Co więcej, w takim przypadku zastosowanie znajdzie art. 7 Ustawy o zatrudnianiu pracowników tymczasowych, zgodnie z którym agencja pracy tymczasowej zatrudnia pracowników tymczasowych na podstawie umowy o pracę na czas określony, więc zgodnie z tymi przepisami nie ma możliwości zatrudnienia pracowników tymczasowych na czas nieokreślony. Zgodnie z czym czy to po przekroczeniu 33 miesięcy pracy dla jednego pracodawcy, czy też 4 podpisana umowa na czas określony nigdy nie przekształci się w umowę na czas nieokreślony a tym samym nie skorzystamy z wielu profitów jakie niesie ze sobą umowa na czas niekreślony.

Analizując powyższe sytuacje w momencie kiedy podpisujemy umowę o pracę powinniśmy przemyśleć kwestię rodzaju odpisywanej umowy. Jak wynika z obowiązującego praca nie każdy przypadek będzie dla nas dobrym rozwiązaniem. Oczywiście jeżeli decydujemy się na pracę tymczasową możemy być pewni, że stosunek naszej pracy wobec agencji pracy tymczasowej nie ulegnie zmianie. A tym samym jeżeli chcemy pracować na umowę o pracę na czas niekreślony powinniśmy poszukać pracodawcy, który zatrudni nas nie w charakterze pracownika tymczasowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here