Czy istnieje jakiś idealny moment na zmianę pracy? Idealnego momentu nie ma, jednak kiedy zaczynasz podsumowywać swoją karierę zawodową i dojdziesz do wniosku, że firma w której obecnie pracujesz nie spełnia Twoich oczekiwań a poniższe symptomy pokrywają się w znacznej części może już czas pomyśleć o zmianie pracy?

Decyzja o zmianie pracy nigdy nie jest łatwa, i rzadko przychodzi nam rozstać się bez 100% przekonania, że jest to słuszna decyzja. Zdarza się jednak, że przesłanek do zmiany pracy jest zdecydowanie więcej, niż pozytywnych aspektów pozostania w obecnej firmie.

Przedstawiam kilka przykładowych sygnałów, które skłaniają nas do poważnych przemyśleń o zmianie pracy. Oczywiście pojawienie się któregoś z nich wcale nie oznacza, że mamy natychmiast złożyć wypowiedzenie na biurko szefa. Ale jeżeli zaobserwujesz kilka z nich, na rynku pracy w miarę szybko znajdziesz nowe zatrudnienie z całą pewnością powinieneś rozważyć zmianę pracodawcy.

Zmień pracę jeśli

 

Zżerająca Ciebie rutyna

Od dłuższego czasu w swojej pracy zajmujesz się tym samym, wykonujesz te same czynności? Brakuje Tobie wyzwań, Twoja pensja i stanowisko pozostają bez zmian od kilku lat, a zmiana tego stanu jest bardzo nikła – to zły znak, Twoja kariera zatrzymała się w miejscu i źle prognozuje to na przyszłość.

Nie po drodze Tobie z szefem

Powodów, dla których Ty i Twój szef nie przepadacie za sobą może być niezwykle wiele. Czasami nie dba on o Twoją karierę, jest niesprawiedliwy, pomimo Twoich starań nie docenia Ciebie i traktuje jak pracownika niższej kategorii. Jeżeli tak jest to musisz zastanowić się, czy Twój przełożony kiedyś odejdzie z firmy lub zmieni stanowisko, czy też to Ty powinieneś wziąć los swojej kariery w ręce i zmienić pracę.

Nie po drodze Tobie z firmą

Czasami Twoje podejście do pracy różni się znacznie od tej którą preferuje Twoja firma. Czy to w zakresie etyki, obsługi klientów, odpowiedzialności czy też podejścia do rozdzielania obowiązków. Jeżeli różnice są naprawdę bardzo duże, lub niektóre z nich bardzo Tobie przeszkadzają, prawdopodobieństwo że firma zmieni podejście jest naprawdę niewielkie i raczej nigdy nie poczujesz się jak w wymarzonym miejscu do pracy. Dodatkowo różnorodne podejście do niektórych spraw nie tylko może poróżnić Ciebie z przełożonymi, ale także i z kolegami z pracy. Na dłuższą perspektywę będzie to bardzo męczące i Twoja praca może stać się koszmarem.

Firma stawia wyłącznie na konkretnych pracowników

Czujesz się pominięty przez przełożonych, pomimo wszelkich starań ewidentnie firma niesprawiedliwie stawia wyłącznie na konkretnych pracowników? Nie licz na to, że coś się zmieni. Firma bez wątpienia stawia na inne wartości niż Ty sobą reprezentujesz. Jeżeli czujesz, że na dłuższą metę będzie to irytujące i może doprowadzić do wielu konfliktów – czas na pewne zmiany, czy to przez rozmowę z przełożonymi czy też przez poszukanie nowej pracy.

Zarabiasz mniej niż powinieneś

Wiele osób w innych firmach na takim samym stanowisku zarabia więcej niż Ty lub posiada dodatkowe profity? Spróbuj to zmienić, jeżeli podwyżka jest niemożliwa powinieneś pomyśleć poważnie o zmianie pracy – pracodawca zapewne będzie przez wiele tak wypłacał znacznie mniejsze wynagrodzenie niż konkurencyjne firmy.

Praca w tej firmie to tylko stres

Jeżeli przed pójściem do pracy czujesz strach lub niepokój a wyjście z pracy sprawia niezwykłą ulgę, to znak, że należy dokonać pewnych zmian. Zwłaszcza jeżeli ten stres wynika z kontaktów nie z samymi klientami, ale przede wszystkim z przełożonymi i współpracownikami. Na dłuższą metę trzymanie się takiej pracy może być bardzo męczące i doprowadzić do jakiegokolwiek braku satysfakcji z pracy, co gorsze może odbić się także i na naszym zdrowiu.

Powyższe symptomy to wskazówka, że coś dzieje się złego z Twoją karierą i Twoją satysfakcją z pracy. To czy zdecydujesz się na zmianę pracy zależy wyłącznie od Ciebie, jednak pamiętaj aby przemyśleć to, zwłaszcza rozglądnąć się na rynku pracy czy jest szansa i jaka na uzyskanie lepszej pracy niż obecnie wykonywana dla pracodawcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here