Lokaty terminowe to produkty bankowe, służące pomnażaniu oszczędności. Wygenerowany przez nie zysk jest pewny, bezpieczny i z góry określony. Na co zwrócić uwagę, wybierając najlepszy depozyt? Sprawdźmy.
Ogrom dostępnych na rynku lokat terminowych może przyprawić o istny zawrót głowy. Lokaty długoterminowe, krótkoterminowe, walutowe, złotówkowe, dynamiczne, o zmiennej i stałej stopie oprocentowania – wybór najlepszej, zwłaszcza dla początkującego inwestora może być źródłem sporych trudności.
Lokaty terminowe – jak wybrać najlepszą lokatę?
Dobre lokaty terminowe są dostosowane do potrzeb oraz możliwości inwestora.
Poniżej omówimy najważniejsze kryteria, które należy wziąć pod uwagę, wybierając depozyt.
Oprocentowania
Oprocentowanie lokaty jest najważniejszym (choć na pewno nie jedynym) parametrem, wpływającym na jej rentowność.
Zależy ono przede wszystkim od:
- * wysokości stóp procentowych NBP,
- * sytuacji na rynku międzybankowym,
- * konkurencji między bankami komercyjnymi.
Im wyższe oprocentowanie lokaty, tym wyższe zyski. Pamiętaj, że w większości przypadków banki podają oprocentowanie depozytów w skali roku.
Aby wyliczyć realny zysk, należy posłużyć się wzorem:
zysk = x * p / 100 * d / 365
x – kwota lokaty
p – oprocentowanie
d – czas trwania lokaty wyrażony w dniach
Otrzymaną kwotę należy pomniejszyć o 19-procentowy podatek od zysków kapitałowych, czyli podatek Belki.
Kapitalizacja odsetek
Kapitalizacja odsetek to częstotliwość doliczania wypracowanych na lokacie zysków do podstawy ich naliczania.
Jeśli wybierzesz lokatę z dzienną kapitalizacją odsetek, bank będzie doliczał kwotę odsetek do zdeponowanego kapitału codziennie. Dzięki temu podstawa oprocentowania, a co za tym idzie również zyski, będą rosły każdego dnia.
Jeśli sięgniesz po lokatę z miesięczną kapitalizacją odsetek, kwota zysku zostanie doliczona do kapitału dopiero pod koniec miesiąca. Podstawa naliczania odsetek przez cały miesiąc będzie więc taka sama.
Waluta lokaty
Lokata walutowa to depozyt w innej niż polska walucie. Najpopularniejsze lokaty walutowe to te we frankach szwajcarskich, euro i dolarach amerykańskich. Wysokość zysków z takiej lokaty zależy nie tylko od wysokości odsetek, ale również od zmian kursu walut. Jeśli kurs poszybuje w górę, Twój zarobek wzrośnie. Jeśli spadnie, zyski obniżą się.
Lokata walutowa przyniesie najwięcej korzyści inwestorom, zarabiającym w innej niż polska walucie. Taki wybór okaże się zasadny również w przypadku osób, posiadających kredyt bankowy w euro, frankach szwajcarskich czy dolarach amerykańskich.
Kiedy kurs waluty wzrośnie, zysk z lokaty pozwoli zrekompensować wyższą ratę kredytu.
Okres trwania
W zależności od okresu trwania, lokaty terminowe dzielimy na krótkoterminowe (do 12 miesięcy) oraz długoterminowe (powyżej 12 miesięcy).
Choć oprocentowanie lokat długoterminowych jest zazwyczaj wyższe, wybór takiego produktu nie zawsze okaże się zasadny.
Deponując pieniądze w banku, zamrażasz je na cały okres trwania umowy. Jeśli sięgniesz po nie wcześniej, stracisz wszystkie wypracowane odsetki. Założenie długoterminowego depozytu może być więc stosunkowo ryzykowne. Zwłaszcza, jeśli nie posiadasz poduszki finansowej, która pomoże załatać dziury w domowym budżecie i pokryć nieplanowane wydatki.
Jeśli zależy Cu na wyższym oprocentowaniu, zamiast 1 lokaty, załóż kilka.
Wsród nich mogą znaleźć się zarówno te długoterminowe (które zapewnią wyższy zysk), jak również krótkoterminowe. Jeśli będziesz zmuszony sięgnąć po zdeponowane środki, zerwiesz jedynie jeden depozyt. Pieniądze zgromadzone na pozostałych wciąż będą dla Ciebie pracować.
Czy wiesz, że w ofercie Getin Banku znajduje się aż 9 różnych lokat?
W zależności od swoich potrzeb oraz oczekiwań możesz wybrać lokatę w złotówkach, frankach szwajcarskich, dolarach amerykańskich, funtach brytyjskich lub euro. Długoterminową lub krótkoterminową.
Jeśli zależy Ci na szybkich, stosunkowo wysokich zyskach, sięgnij po Lokatę mobilną z oprocentowaniem w wysokości 3 proc. w skali roku.