ZUS

Mały ZUS plus jest to propozycja nowej ulgi dla przedsiębiorców. Nie każdy, może jednak z niej skorzystać. Jakie należy spełniać warunki, aby móc ubiegać się o taką ulgę? Inicjatywa ta weszła w życie z dniem 1 lutego 2020 roku, a zatem jest to naprawdę świeża propozycja. Osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i spełniają warunki tego programu, mogą bez problemu ubiegać się o taką ulgę. Kogo więc należy Mały ZUS plus? Ile wynosi takie rodzaj ulgi? Kto nie może z niej skorzystać? Sprawdźmy to!

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/maly-zus-plus-najwazniejsze-informacje-o-tej-uldze/ 

Dla kogo przeznaczony jest Mały ZUS?

Z obniżki na składki ubezpieczeniowe, a także społeczne mogą skorzystać przedsiębiorcy, których przychód nie przekroczył w 201r roku  120 tys złotych. Od przychodu nie możemy odjąć opłacanych składek Ubezpieczenia Społecznego. Składki te dodajemy do naszego dochodu. Kolejnym warunkiem jest to, że przedsiębiorca musi prowadzić działalność w poprzednim roku kalendarzowym przez przynajmniej 60 dni. Małego ZUS plus nie wolno opłacać w pierwszym roku działalności. Wcześniej można skorzystać z ulgi na start.

Kolejnym warunkiem jest to, że niższe składki na ubezpieczenia społeczne przysługują przez 32 miesiące w ciągu ostatniego pół roku. Jeśli w 2019 roku korzystaliśmy z małego ZUS to nie wlicza się go do wspomnianych wcześniej 36 miesięcy.

Ile wynosi Mały ZUS plus? 

Całe zjawisko dobrze przedstawia Minister Przedsiębiorczości Jadwiga Emilewicz, mówi: ,, Dzięki rozszerzeniu Małego ZUS-u najmniejsi przedsiębiorcy każdego miesiąca zaoszczędzą średnio po kilkaset złotych. Przykładowo, przedsiębiorca, którego przeciętny miesięczny dochód w 2019 r. wynosił 2800 złotych, w przyszłym roku będzie płacił na ubezpieczenia społeczne 442,96 zł miesięcznie plus obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne. Jego korzyść w stosunku do pełnej składki ZUS w 2020 roku, bez ubezpieczenia zdrowotnego, wyniesie zatem 549,34 zł’’.

Najlepiej jest samemu ustalić wysokość składki. Możemy to zrobić odliczając przeciętny miesięczny dochód z działalności gospodarczej za ubiegły rok. Dzielimy roczny dochód z działalności w poprzednim roku kalendarzowym przez liczbę dni kalendarzowych prowadzenia naszej działalności. Kiedy mamy wynik, następnie dzielimy go przez 30 i zaokrąglamy liczbę do pełnych groszy. 

Z Małego ZUS-u plus nie może korzystać każdy

Nie mogą z niego korzystać osoby, które w poprzednim roku prowadziły działalność jako:

• osoba wykonująca wolny zawód, 

• twórca artystyczny,

• wspólnik w spółce,

• osoba prowadząca szkołę,

• osoba prowadząca przedszkole.

Ulga nie obejmuje też przedsiębiorców, którzy rozliczanie są w oparciu o kartę podatkową, a równocześnie korzystają ze zwolnienia z podatku od towaru, a także usług VAT.

Zobacz też: http://www.igroup.pl/3-proste-triki-na-oszczedzanie-pieniedzy/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here