Pracodawca zatrudniając pracownika ma wyobrażenie, że będzie on zawsze wydajny, pełen energii i chęci podejmowania coraz trudniejszych wyzwań. Niestety bez przysłowiowej marchewki i kija pracownik zaczyna zwalniać tym samym osłabiając cały zespół. Nie dzieje się to bez przyczyny, kiedy pracownik czuje, że dalej nic nie osiągnie – przestaje się starać. Pracodawca zamiast zastanowić się co może być przyczyną, odgórnie całą sytuacją obarcza pracownika.

Niestety często winny jest sam szef lub przełożony nie motywując lub niewłaściwie motywując pracowników, często doprowadza to do nieprzyjemnych sytuacji i atmosfery w firmie. A tak naprawdę umiejętne podnoszenie motywacji zespołu znacząco zmieni podejście pracowników.

Jak w łatwy sposób zmotywować pracowników lub cały zespół?

 

Postaw na ciekawe wyzwania

Znużony pracownik rozpoczynający każdy tydzień w pracy tak samo pozbawiony jest jakiejkolwiek motywacji. Już na starcie wie jak będzie wygląda kolejny nudny tydzień w pracy. Zmień to, postaw pracownikowi ciekawe wyzwania. Urozmaicenie jego całego tygodnia pracy kompletnie zmieni jego podejście do pracy. Pracownik musi mieć możliwość rozwoju i pozyskiwania nowych umiejętności, nie zawsze korzyści materialne są dla pracownika najważniejsze, a czasami zwykła osobista satysfakcja z wykonania ciekawych zadań.

Powierz część kontroli pracownikowi

Zbyt dokładne i częste kontrole efektów jego pracy nigdy nie przynoszą dobrych rezultatów. Często doprowadza to do odwrotnego efektu niż motywacja i doprowadza do stanu, kiedy pracownik staje się wyjątkowo niepewny swoich umiejętności. Daj więcej swobody pracownikowi, w końcu jest on zatrudniono po to aby samodzielnie wykonywać zadania i radzić sobie z różnymi trudnościami. Pracownicy, którym zostawi się pole do własnych działań będą starali się udowodnić swoją wartość, oraz umiejętności – że faktycznie potrafią sprostać oczekiwaniom szefa.

Stosuj nagrody

Nie każde zadanie może być ciekawe, ale za to trudne do wykonania. Warto wtedy zastanowić się nad zagrodą dla takiego pracownika, który świetnie poradzi sobie z wykonanym zadaniem. To będzie jego motywacja do podejmowania kolejnych trudnych i żmudnych zadań.

Dostosuj pracę do potrzeb pracownika

Każdy pracownik ma inne potrzeby, oczekiwania i motywacje. Poznaj swoich pracowników, odkryj co ich motywuje do działania, z jakimi bolączkami walczą oraz co podcina ich skrzydła. Dostosuj zadania do nich, a pracownik rozwinie prawdziwe skrzydła i będzie niezwykle szczęśliwy ze swojej pracy niekoniecznie mają większą pensję – pieniądze nie zawsze dają zadowolenie z pracy.

Zwiększenie wynagrodzenia to nie zawsze skuteczny sposób motywacji

Rozwiązanie, które teoretycznie jest najłatwiejsze ale i najdroższe niekoniecznie jest najskuteczniejsze. Większe wynagrodzenie to dobra motywacja na chwilę, z perspektywy czasu bez innych zabiegów motywacja i tak spada. Oczywiście, należy pamiętać aby pracownik otrzymywał godziwe wynagrodzenie, w ten sposób będzie czuł się dowartościowany i znacznie chętniej podejmował nowe wyzwania, które należą do znacznie trudniejszych.

Zatrudnienie pracownika, to tylko początek. Powinniśmy jako pracodawcy znacznie bardziej dbać o pracowników, starać się ich motywować tak aby osiągali coraz większe i bardziej złożone cele. To sprawi, że często zaoszczędzimy na tym ponieważ pracownik zmotywowany będzie pracował dużo wydajniej. A c za tym idzie niekoniecznie będziemy musieli zatrudniać kolejnego aby wykonał pozostałe zadania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here