Każdy chciałby posiadać umiejętność szybkiego uczenia się, czy to języka obcego, czy to matematyki, czy zagadnień typowo technicznych niezbędnych w naszej pracy. Coś takiego jak moc super bohaterów posiadających niezwykłe umiejętności przyswajania wiedzy nie istnieją, ale istnieją złote zasady, dzięki którym jak wiele innych będziemy potrafili znacznie szybciej przyswajać wiedzę, oni już odkryli niektóre z tych sposób, Ty też chciałbyś je poznać?

Jak się skutecznie uczyć, sposoby warte zapamiętania

 

Zapewnij sobie cichy kąt

Niezwykle istotne jest miejsce, w którym się uczysz. Tak aby nikt Ciebie nie rozpraszało i zapewniało maksimum skupienia znajdź taki kąt w domu, który zapewni Tobie odizolowanie się od otoczenia i bodźców przeszkadzających Tobie w skupieniu się. Wyłącz telefon, głośną muzykę, telewizor. Skup się na jednej czynności – nauce.

Spokojny żołądek

Nigdy do nauki nie siadaj głody, ale co bardzo istotne także najedzony, spój żołądka zapewni Tobie spokojną naukę. Warto też przygotować sobie coś do picia w razie potrzeby.

Reguła 15 minut

Kwadrans nauki dziennie na dany przedmiot lub zagadnienie jest znacznie bardziej efektowny, niż siedzenie nad książkami godzinami, ponieważ nowy materiał nie zostanie przetłoczony przez nadmiar informacji ,a szybciej zapamięta krótsze a regularne sesje nauczania danego zagadnienia.

Powtarzaj tylko to czego nie pamiętasz

Skupiaj się na rzeczach ważnych, jeżeli już poznałeś dany materiał, i znasz go bardzo dobrze, nie ma sensu powtarzać go cały czas, warto poświęcić czas na nowe informacje, które mózg znacznie łatwiej zapamięta.

Uporządkuj informacje

Najgorszy w toku informacji jest chaos. Chaos najczęściej jest przyczyną wolniejszego przyswajania informacji. Pamiętaj, że informacje dobrze uporządkowane znacznie szybciej zostaną zapamiętane, niż te które tak naprawdę nie mają ani składu, ani ładu.

Nie marnuj czasu

Często myślisz – nie mam czasu na to, czy na tamto aby się nauczyć. Błąd. Masz czas ale go nie wykorzystujesz w sposób efektowny, w pociągu, w przerwie, podczas stania kolejce, czy też podczas jazdy samochodem (słuchając audiobook). Wykorzystaj ten czas, a zobaczysz jak wiele zyskasz na dodatkową naukę bez rezygnowania z czasu na przyjemności, które są dla Ciebie bardzo ważne.

Zanurz się w tok informacji

Zastanawiałeś się, dlaczego wiele osób poznaje łatwo język przebywając zagranicą? To teoria zanurzania się. Która sprawia, że przechodzimy w stan pozyskiwania informacji, w którym poszukujemy informacji aby je zrozumieć. Szybko przyswajamy wiedzę, ucząc się niemal błyskawicznie, dlatego też w wielu przypadkach zdobywania wiedzy niezwykle ważna jest praktyka, ponieważ wiedza teoretyczna nie zawsze daje pełny obraz, natomiast obraz w łatwy sposób jesteśmy w stanie zapamiętać, nauczyć się go i połączyć z posiadaną wiedzą teoretyczną.

Przedstawione powyżej reguły są dość oczywiste, jednak wiele osób szukających szybkiego sposobu na naukę zwyczajnie o nich zapomina. Dlatego skuteczne przyswajanie wiedzy możliwe jest w naprawdę prosty sposób. Jednak musimy pamiętać, że każdy z nas reaguje na zupełnie inne bodźce, dlatego też część osób na przykład nie potrafi skupić się w ciszy i wybiera duży hałas – czy to zatłoczony korytarz, czy też głośna muzyka. Każdy z nas powinien dobrać i poszukać takich sposób, które są dla niego skuteczne. Wystarczy otworzyć się na nowe możliwości, a sposób na naukę przyjdzie sam i bez problemu będziemy przyswajać wiedzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here