Szukasz dobrego ubezpieczenia AC? Sprawdź, na co zwrócić uwagę!

Sprawa z ubezpieczeniem OC jest dość łatwa — jest ono obowiązkowe i zawsze ma taki sam zakres. Schody zaczynają się, kiedy rozważasz wykupienie polisy AC. Czy opłaca się to zrobić? Jak szeroką ochronę warto wybrać i na jakie okazje się zabezpieczyć? Dowiedz się więcej o autocasco i znajdź ubezpieczenie dopasowane do swoich potrzeb.

Przed czym zabezpieczy Cię autocasco?

Ubezpieczenie AC, czyli autocasco, może mieć bardzo różny zakres i obejmować wiele rodzajów zdarzeń. Dlatego zamiast kierować się jedynie wysokością składki, zwróć przede wszystkim uwagę na to, czy konkretna polisa obejmuje istotne dla Ciebie zdarzenia.

Podstawą większości ubezpieczeń AC jest ubezpieczenie od uszkodzenia pojazdu na skutek stłuczki — ubezpieczyciel zapłaci w takiej sytuacji odszkodowanie. Autocasco może też obejmować wiele innych zdarzeń np. kradzież auta lub jego elementów (dowiedz się więcej z artykułu „Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić”), zniszczenie na skutek pożaru czy kataklizmu.

Jak szeroki zakres AC warto wybrać?

Wybierając zakres AC, warto kierować się indywidualnymi potrzebami oraz możliwościami finansowymi. Zabezpieczenie przed kradzieżą jest istotne zwłaszcza w przypadku modnych, nowych czy drogich aut. W takiej sytuacji możesz też zdecydować się na ubezpieczenie od kradzieży poszczególnych elementów czy wyposażenia samochodu.

Wycena pojazdu

Dla wielu osób wydatki związane z wykupieniem AC są dość wysokie. Pewnym sposobem na ich obniżenie jest zakupienie tzw. minicasco, czyli okrojonej wersji autocasco, której zakres jest uzależniony od konkretnego ubezpieczyciela. Zazwyczaj możesz liczyć na odszkodowanie w przypadku kradzieży czy szkody całkowitej (takiej, w której przypadku koszty naprawy przekroczyłyby 70% wartości pojazdu).

Pakiet Assistance — praktyczne wsparcie w wielu sytuacjach

Dodatkowy pakiet Assistance to niezwykle praktyczne rozwiązanie. Na drodze często dochodzi do nieprzewidzianych sytuacji i problemów technicznych — ubezpieczenie może okazać się wówczas bardzo pomocne. Gwarantuje np. holowanie auta do warsztatu, a niektóre opcje zapewniają też samochód zastępczy czy opłacenie noclegu na czas oczekiwania na naprawę pojazdu. Możesz też skorzystać z pomocy w przypadku niewielkiej usterki czy braku paliwa.

Pakiet Assistance

Nie zapomnij o wyłączeniach odpowiedzialności

Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, koniecznie zwróć uwagę na tzw. wyłączenia odpowiedzialności. Może okazać się, że Twoje autocasco nie działa poza granicami kraju, lub że za granicą obowiązują znacznie mniej atrakcyjne limity i zasady. Jeżeli wybierasz się w dalszą podróż, prawdopodobnie konieczne będzie w takiej sytuacji wykupienie dodatkowego rozszerzenia polisy.

Wycena pojazdu? Jak najbliższa rzeczywistości!

Poważnym błędem jest zaniżanie wartości pojazdu, dzięki któremu klienci próbują uzyskać niższą wysokość składki ubezpieczeniowej. Musisz jednak pamiętać, że niższa składka oznacza niższe odszkodowanie, a zatem może okazać się po prostu niewystarczająca na pokrycie potencjalnych szkód. Z kolei zawyżanie wartości pojazdu również nie ma sensu, ponieważ zapłacisz wyższą składkę, niewspółmierną do potencjalnego odszkodowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here