Testy fizyczne i psychologiczne do Policji

Testy do Policji to wyzwanie przed którym stawiania są wszyscy kandydaci, którzy chcą dołączyć w jej szeregi. Cztery, punktowane etapy to podstawa przyjęcia do Policji. Dlatego każdy z kandydatów musi postarać się uzyskać jak najwyższą ilość punktów.

Czego spodziewać się na egzaminach do Policji? Jakie etapy testów obejmuje rekrutacja?

Jak wygląda praca policjanta? Zawód-wyzwanie.

Każdego roku do Policji próbuje dostać się tysiące kandydatów. Większość z nich odpada na etapie testach psychologicznych. Dlaczego tak jest?

Policjanci muszą być odporni psychicznie, zarówno w trakcie pracy jak i poza nią. Muszą być zdolni do oddzielania obowiązków służbowych od codziennego funkcjonowania w domu i rodzinie. Osoby, które mają delikatną psychikę mogą zwyczajnie nie podołać tej pracy i wpaść w głębokie problemy z depresją i nerwami.

Jeżeli czujecie się na siłach i wiecie, że potraficie oddzielić pracę od życia. Droga do kariery w Policji stoi dla Was otworem. Jednak pamiętajcie, ten zawód nie należy do najłatwiejszych i często okupiony jest dużym kosztem  – przede wszystkim zdrowiem psychicznym.

Policjant musi być gotowy chronić obywateli i ich mienia każdego dnia, niezależnie od samopoczucia i własnych problemów.

Egzamin do Policji. Jak wyglądają poszczególnie etapy?

Każdego roku egzaminy po Policji wygląda mniej więcej tak samo. Dzieli się na cztery etapy:

  • Test Sprawności Fizycznej, czyli TSO;
  • Test Wiedzy Ogólnej, czyli TWO;
  • Psychotesty do Policji;
  • Rozmowę kwalifikacyjną, daw. „wywiad zorganizowany”.

Każdy etap egzaminu został przygotowany w celu wyselekcjonowania, potencjalnie najlepszych kandydatów, którzy uzyskają największa ilość punktów z każdego etapu. Im więcej punktów uzyskasz, tym większą masz szansę dostać się do Policji.

  1. Test Sprawności Fizycznej

Egzamin sprawności fizycznej to tor przeszkód złożony z 6 ćwiczeń. Każdy kandydat musi go pokonać w maksymalnym czasie 1 minuty i 41 sekund. Przekroczenie czasu powoduje nie zaliczenie tej części egzaminu, co praktycznie dyskwalifikuje kandydata.

Jakich ćwiczeń spodziewać się na egzaminie fizycznym?

  1. Bieg wahadłowy po kopercie;
  2. Przewroty w tył i w przód;
  3. Rzut piłka lekarską;
  4. „Brzuszki”;
  5. Ćwiczenia na ławce gimnastycznej;
  6. Przenoszenie ciężkiego manekina.

 

  1. Test Wiedzy – Policja

Egzamin obejmuje 40 różnorodnych pytań jednokrotnej odpowiedzi. Możemy zaznaczyć jedną z wybranych odpowiedzi – A, B, C lub D.

W nauce pomagają opracowane arkusze wraz z odpowiedziami. Przykładowe pytania z rozwiązaniem ułatwiają przyswajanie wiedzy” – podpowiadają specjaliści ze strony Odpowiedzi.com.pl.

  1. Testy psychologiczne

Na tym etapie, większość kandydatów uzyskuje niewielką liczbę punktów. Testy psychologiczne obejmują kilka etapów – test na inteligencję ogólną, test psychologiczny osobowości i zachowań oraz rozmowę z psychologiem, który podsumuje wyniki i zada dodatkowe pytania do rozwiązanych testów.

  1. Rozmowa kwalifikacyjna – daw. „wywiad zorganizowany”

Rozmowa kwalifikacyjna lub „wywiad zorganizowany” to swoisty wywiad w obecności komisji, na który składają się dwie osoby – zawodowy policjant i wykwalifikowany psycholog.  Zadawane pytania mogą dotyczyć różnych sfer życia. Na celu mają wywołać u kandydata reakcję stresową.

Każdy policjant powinien umieć zachować zimną krew i tego będzie od Ciebie oczekiwać komisja egzaminacyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here