Wsparcie produkcyjne czyli jak sobie poradzić z rynkiem pracownika

Pojęcie „rynku pracownika” zaczęło funkcjonować w Polsce już kilka lat temu, choć wiele osób powątpiewało, czy coś takiego w ogóle istnieje. Dziś jest to już fakt – to pracownicy, a nie pracodawcy mogą przebierać w ofertach. Widocznie jest to zwłaszcza w branżach, w których potrzeba pracowników fizycznych, np. na budowach. W Polsce jest obecnie spory kryzys związany z tym, że pracowników fizycznych najzwyczajniej w świecie brakuje. Co przedsiębiorca może robić, by „rynek pracownika” nie pokrzyżował jego planów?

Wsparcie produkcyjne – rozwiązanie dla dużych i małych przedsiębiorstw

Gdy brakuje pracowników w kraju, to… trzeba korzystać z możliwości i szukać ich gdzie indziej. Warto zwrócić uwagę na ukraińskich pracowników, którzy bardzo chętnie przyjeżdżają do Polski, by zarobić pieniądze. Proponowane wynagrodzenie jest dla nich bardzo atrakcyjne z uwagi na to, że na Ukrainie zarobiliby o wiele mniej. Dodatkowo są to osoby, które często mają rodziny i zależy im na tym, by jak najszybciej zarobić dużo pieniędzy. Z tego względu pracownicy sumiennie pojawiają się w pracy i nie szukają wymówek – przychodzą, bo zależy im na pracy i na rzeczywistych zarobkach.

Zaufani pracownicy – gdzie ich szukać?

Obawiasz się zatrudnienia ukraińskich pracowników? Wiele osób uważa, że takie osoby są niepewnym źródłem i nie wiadomo, czego się po nich spodziewać. To mit! Pracownicy z Ukrainy są rzetelni, sumienni i chętnie podejmują się pracy fizycznej. Jeśli natomiast obawiasz się samodzielnego zatrudniania takich pracowników, to skorzystaj z usług zewnętrznej firmy. Niektóre przedsiębiorstwa zajmują się sprowadzaniem Ukraińców do Polski już od kilku lat. Dbają oni o cały proces – od skontaktowania się z pracownikiem, przez przedstawienie mu oferty pracy, pomoc w zakwaterowaniu się w Polsce aż do wprowadzenia w specyfikę firmy i szkolenia bhp. Dzięki temu twoje przedsiębiorstwo może zatrudnić odpowiednio przygotowanych, wykwalifikowanych pracowników, którzy są w stanie podjąć pracę w Polsce na dłużej niż na kilka miesięcy.

Zalety korzystania ze wsparcia produkcyjnego

Główna zaleta jest oczywista: dopóki ukraińscy pracownicy chcą przyjeżdżać do Polski, dopóty ich źródło jest tak naprawdę niewyczerpane. Oznacza to, że nawet jeśli nie znajdziesz na rynku polskich pracowników, to nie będziesz narzekać na brak rąk do pracy w ogóle – nasi wschodni sąsiedzi chętnie obsadzą stanowiska w twoim przedsiębiorstwie.

Współpraca z pracownikami z Ukrainy przynosi efekty od razu – dotychczasowe doświadczenie przedsiębiorców pokazuje, że nie mają oni żadnych problemów ze stawianiem się podwładnych do pracy, Ukraińcy nie wdają się też  w konflikty z innymi pracownikami. Ich działania są sumienne i konkretne – chcą być dobrymi pracownikami, ponieważ zależy im na tym, by móc zarabiać. Dlatego właśnie pracownicy z Ukrainy są dobrym rozwiązaniem problemu z rynkiem pracownika i wszystko wskazuje na to, że przedsiębiorstwa będą korzystać z ich wsparcia na coraz większą skalę.

Autor: Pozycjoneria.pl. Artykuł powstał we współpracy oraz dzięki uprzejmości firmy TeamPrevent Poland.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here