Jak zminimalizować podatek płacony od zysków kapitałowych

W jaki sposób można zapłacić mniejszy podatek?

Optymalizacja podatkowa i unikanie zbędnych kosztów to bolączka wielu inwestorów. Nadmierne obciążenia fiskalne skutecznie niwelują osiąganie zysków i są szkodliwe dla każdego portfela. Jednocześnie psują motywację do starania się o większe korzyści z obecności na rynkach finansowych. Na szczęście istnieją pewne sposoby, dzięki którym można zmniejszyć lub całkowicie uniknąć płacenia znienawidzonej daniny. Czy każdy z tych sposobów jest skuteczny?

Prawo nie jest monolitem i często pozwala na stosowanie różnych rozwiązań, które są wyjątkami od reguły. Nie inaczej jest z prawem podatkowym, które w przypadku słynnego podatku Belki umożliwia jego ograniczenie lub nawet całkowite zwolnienie:

  1. korzystanie z IKE lub IKZE, które zwalnia z podatku osoby, które wypłacą środki po 60 roku życia w ramach oszczędności emerytalnych,
  2. wygenerowanie straty, która obniża zysk kapitałowy wypracowany we wcześniejszych transakcjach, po sprzedaży akcji można je odkupić w nowym roku podatkowym,
  3. korzystanie ze spółki założonej w przyjaznej jurysdykcji podatkowej (Estonia, Singapur) i inwestowanie za jej pośrednictwem.

O ile trzecie rozwiązanie może być dużo trudniejsze dla przeciętnego inwestora, to dwa pozostałe są zawsze w zasięgu ręki.

W jaki sposób można wykorzystać wiedzę o optymalizacji?

Wiedza z zakresu optymalizacji transakcji finansowych jest bardzo potrzebna, ale nie zda się na wiele, jeżeli nie będzie dobrego dostępu do rynku. Profesjonalni brokerzy, którzy mają konkurencyjne opłaty i prowizje mogą sprawić, że zysk będzie jeszcze większy niż w przypadku wybrania słabszej oferty. Pozwolą również selekcjonować rozwiązania dostępne na rynku w taki sposób, aby to inwestor był w tej korzystniejszej sytuacji. Jeśli chcesz zająć się jedynie inwestowaniem i zarabianiem pieniędzy, to całą resztę zostaw profesjonalistom – otwórz konto maklerskie, dzięki któremu będziesz odnosił większe sukcesy na rynkach finansowych.

Czy warto jest optymalizować podatek Belki?

Przed podjęciem jakiegokolwiek działania warto jest dokonać kalkulacji, czy ta operacja ma sens ekonomiczny. O ile obniżenie podatku w długim terminie robi ogromną różnicę – działa tu magia procentu składanego – to nie zawsze jest to opłacalne. Po pierwsze, kapitał zgromadzony w IKE/IKZE jest nienaruszalny i nie może zostać wykorzystany do innych celów (np. do rozwoju własnego biznesu). Z kolei sprzedawanie akcji przynoszących stratę również może nie gwarantować sukcesu. W przypadku, gdy cena akcji ulegnie znacznemu podrożeniu, to cały plan może spalić na panewce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here