Odmowa przyznania kredytu może znacznie osłabić szanse na jego otrzymanie w przyszłości. Dlatego warto dobrze przygotować się przed złożeniem wniosku, by pożyczkę pod zastaw hipoteki dostać już za pierwszym razem.

Dla banku hipoteka to bezpieczniejsza forma pożyczania pieniędzy, niż zwykły kredyt gotówkowy, bo zabezpieczeniem jest nieruchomość. Dla przedsiębiorcy to zwykle niższe oprocentowanie, które pozwala lepiej kontrolować budżet. Kredyt hipoteczny pozwala zbudować zakład czy kupić ziemię pod inwestycję. Jak przygotować się do złożenia wniosku?

1. Spłacenie zaległości

Wiele banków sprawdza przedsiębiorców pod kątem płatności za ZUS czy czynsz. Zaległości mogą skutkować odmową przydzielenia kredytu, dlatego warto być na bieżąco z rachunkami już na kilka miesięcy przed planowanym zaciągnięciem hipoteki. Każdy przedsiębiorca, jak i właściciel jednoosobowej działalności, może sprawdzić swoją sytuację w rejestrze długów KRD. Po złożeniu wniosku i otrzymaniu informacji warto szybko uregulować przeterminowane zadłużenie, a następnie odczekać kilka miesięcy, by informacja o nim została uaktualniona w rejestrze.

2. Co z fiskusem?

Dotyczy to również zaległości w Urzędzie Skarbowym. Warto udać się do swojego urzędu i sprawdzić, czy wszystkie opłaty są uregulowane, by uniknąć przykrych niespodzianek podczas składania wniosku.

3. Porządek w dokumentach

Wiele osób pracujących na umowę o dzieło lub prowadzących jednoosobową działalność skarży się, że mimo wysokich zarobków trudno jest przekonać bank do udzielenia kredytu hipotecznego. Powodem jest niestałość przychodów, a przecież bank musi wiedzieć, że będziemy w stanie spłacać zobowiązanie przez wiele kolejnych lat. Dlatego nawet na rok przed złożeniem wniosku warto dokładnie zbierać wszystkie faktury i umowy, by potem móc przedstawić je w banku.

4. Stała wysokość przychodów i wydatków

Bank bierze pod uwagę nie tylko wysokość przychodów, ale też ich stosunek do wydatków. Jeśli więc firma zarabia dobrze, ale co miesiąc jest na minusie z powodu zbyt odważnych inwestycji, decyzja może być odmowna. Więcej na ten temat można przeczytać tu: https://www.mala-firma.pl/aktualnosci-informacje-biznes/111-news/631-kredyt-hipoteczny-dla-przedsi%C4%99biorc%C3%B3w.

5. Wiarygodność budowana latami

Banki często wymagają minimalnego okresu prowadzenia działalności gospodarczej, zanim przyznają kredyt. Inne początkującym pożyczają niewielkie kwoty, zabezpieczając się tym samym przed ewentualnymi kłopotami firmy. Jeśli firma ma zaledwie kilka miesięcy i istnieje prawdopodobieństwo, że nie dostanie od razu zgody na hipotekę, warto zacząć od mniejszych kroków. Biorąc, a następnie sumiennie spłacając małą pożyczkę pod rozwój, przedsiębiorca daje bankowi dowód na to, że można na nim polegać.

6. Dobry pomysł

Warto mieć solidne założenia dotyczące planowanej inwestycji. Może to być biznesplan lub analiza potwierdzona twardymi danymi. Dzięki temu bank łatwiej udzieli pożyczki na nieruchomość.

7. Od strony prawnej

Banki najchętniej udzielają kredytu hipotecznego pod nieruchomości o uregulowanej sytuacji prawnej. Na wiele miesięcy przed złożeniem wniosku warto więc zainteresować się działką czy domem i sprawdzić, jak prezentuje się ona od strony dokumentów. Do czasu złożenia wniosku o hipotekę warto uregulować sprawy związane z zadłużeniem, spadkobiercami czy niezbędnymi pozwoleniami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here