Dla wszystkich, którzy jeszcze nie zaczęli nauki języka, a zamierzają w najbliższym czasie – podpowiadamy w jaki sposób lepiej jest kształcić swoją wiedzę. Wszystko zależy od typu Twojej osobowości i Twoich preferencji, ponieważ każdy posiada zupełnie inne wymagania, a także zwraca uwagę na inne aspekty nauki. Zatem zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, który w całości poświęcamy porównaniu ze sobą kursów grupowych oraz nauczania indywidualnego.

Grupowa nauka angielskiego

Zazwyczaj zapisując się do szkoły językowej, mamy na myśli dołączenie do grupy pozostałych uczestników, którzy również pragną podszkolić swoją wiedzę i umiejętności. Istnieją zarówno zalety, jak i wady uczestnictwa w grupowych kursach, dlatego ostateczny wybór powinien zawsze należeć do Ciebie. Na początku chcielibyśmy przedstawić wszelkie korzyści związane z nauką angielskiego w większym gronie. Po pierwsze zajęcia w takiej formie są bardzo dobrą motywacją dla osób leniwych i troszkę mniej ambitnych, ponieważ przychodząc na ćwiczenia musisz liczyć się ze szczególnym porównywaniem. Zatem prowadzący może sprawdzić Waszą dotychczasową wiedzę oraz postępy, gdzie nie wypada wyjść gorzej niż inni. W rezultacie można łatwo znaleźć motywację do nauki, by nie odstawać od grupy, a wręcz przeciwnie wiele braków nadrabiać i wykazywać się sporą aktywnością oraz zaangażowaniem na zajęciach.

Co więcej, niektórzy ludzie wprost uwielbiają spędzać czas w gronie innych, którzy również po pewnym czasie stają się jego znajomymi. W tym przypadku motywacja wzrasta, ze względu towarzyskich, gdzie pozostali członkowie mogą mieć podobne zainteresowania i cele związane z nauką angielskiego. Te znajomości mogą okazać się równie przydatne poza zajęciami, gdy w czasie wolnym możesz się z nimi spotkać i poćwiczyć w praktyce rozmówki po angielsku. Ostatnią ważną korzyścią jest brak nudy na prowadzonych ćwiczeniach, gdyż cały czasy zobowiązany jesteś do wspólnej interakcji. Uwaga skupia się na nauce i bieżących tematach, co także sprzyja polepszaniu efektów.

Jednak z drugiej strony kurs języka angielskiego w grupie może okazać się dla Ciebie niewystarczający pod względem poświęconej uwagi. Bardzo często okazuje się, że uczestnicy znajdują się na tym samym poziomie wiedzy w rzeczywistości posiadają odrębne umiejętności, a każdy wymaga wytłumaczenia innych kwestii. Zatem uwaga prowadzącego nie jest w stanie skupić się na każdym jednakowo, co może sprawiać Ci trudności podczas rozwiązywania ćwiczeń w domu, kiedy nikt nie jest w stanie przedstawić Ci czegoś w sposób zrozumiały. Ponadto pozostali uczestnicy mogą stać się dla Ciebie onieśmielający, ze względu chociażby na dużą znajomość słownictwa, przez co poczujesz się gorszy i być może zdemotywowany. A zatem grupowa nauka ma swoje dobre i złe strony, gdzie sam musisz zdecydować czy taki rodzaj kształcenia Ci odpowiada.

Indywidualny tok nauczania

Jest to całkowite przeciwieństwo, gdzie przede wszystkim lektor skupia się wyłącznie na Tobie i Twojej wiedzy. W efekcie jest w stanie na bieżąco wyłapywać Twoje braki i nieporozumienia, które od razu są tłumaczone i wyjaśniane. Nie powstają żadne luki, ponieważ prowadzący ma szansę zauważyć, które elementy języka są konieczne do poprawy.

Ponadto nic nie ma prawa Cię rozpraszać, ponieważ jesteś jedynym uczestnikiem. Możesz spokojnie zastanowić się nad pewnymi kwestiami i przedyskutować je z nauczycielem, dzięki czemu znika również stres i presja związana z byciem najlepszym w grupie. Dobrany tok nauczania odpowiada tylko i wyłącznie Twoim potrzebom, dzięki czemu też szybciej jesteś w stanie zrealizować materiał, gdzie nikt ani nic Cię nie stopuje. W razie potrzeby można zawsze powtarzać pewne ćwiczenia, jeśli były one niezrozumiałe, a jednocześnie nie obciążasz tym pozostałych członków grupy.

Niestety indywidualne nauczanie także posiada swoje defekty, a mianowicie może to być mniejsza motywacja spowodowana podporządkowaniem się prowadzącego pod Ciebie. Nie istnieją już wtedy żadne czynniki zewnętrzne, które byłyby w stanie zmobilizować do działania w stronę lepszego i bardziej zaawansowanego angielskiego. Tym samym jesteś zobligowany do rozmawiania wyłącznie z prowadzącym, którego sposób mówienia czy edukowania może nie do końca odpowiadać Twoim oczekiwaniom. Ostatnią rzeczą może być brak możliwości porównywania się z innymi, co ma również swoje dobre strony. Chodzi o sposobność sugerowania się kimś lub wzorowania się, co w przypadku akcentu ma dość spore znaczenie, by móc osłuchiwać się z różnymi jego przejawami. Także i w tym rozwiązaniu należy przemyśleć wszystkie za i przeciw, by podjąć dobrą dla siebie decyzję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here