Biura księgowe to firmy outsourcingowe wyręczające przedsiębiorców z konieczności zajmowania się procesami księgowymi związanymi z ich działalnością. Najczęściej z ich usług korzystają mikroprzedsiębiorstwa, które często nie dysponują pracownikami o wystarczającej wiedzy merytorycznej do podejmowania się własnoręcznych rozliczeń oraz małe firmy, dla których stworzenie wewnętrznego działu księgowego byłoby nieopłacalne.

Z pomocy biur księgowych coraz częściej korzystają również firmy średniej wielkości, które w wyniku oszczędności lub chęci optymalizacji działalności rezygnują z własnych księgowych, na rzecz profesjonalnych usług oferowanych przez nowoczesne biura księgowe. Dzięki usługom świadczonym przez biura księgowe przedsiębiorstwa mogą wydzielić część procesów swojej firmy, w których się w nich specjalizują, skupiając się na kluczowych działaniach związanych z podstawowym funkcjonowaniem firmy.

Usługi księgowe i kadrowo-płacowe dla firm

Najpopularniejszymi zadaniami jakie przejmują na siebie księgowe firmy outsourcingowe jest procesowanie danych księgowych, związanych z prowadzeniem ksiąg przychodów i rozchodów, ksiąg rachunkowych, czy rocznych rozliczeń firmy. Zakres możliwości jakie oferują biura księgowe jest jednak dużo większy. Biura księgowe jako firmy zajmujące się szeroko pojętymi finansami oraz kwestiami podatkowymi, podejmują się szeregu dodatkowych usług związanych z rachunkowością. W ramach swojej działalności outsourcingowe firmy księgowe często przejmują na siebie obowiązki kadrowo-płacowe, odpowiadając między innymi za zarządzanie wynagrodzeniami, administrację kadrową, czy przygotowywanie rozliczeń oraz deklaracji i raportów na potrzeby ZUS, US, GUS, PFRON.

Optymalizacja procesów księgowych oraz usługi doradcze

Nowoczesne biura rachunkowe dysponują własnymi systemami Elektronicznego Obiegu Dokumentów, służącymi do usprawnienia procesów księgowania. Wdrażanie nowoczesnych systemów informatycznych, pozwala im na świadczenie szerokiego wachlarza usług, związanych
z kontrolowaniem oraz archiwizacją dokumentów dostarczanych do firmy
. Dzięki nowoczesnym narzędziom oraz kadrze wykwalifikowanych ekspertów z różnych specjalizacji księgowości i dziedzin jej pokrewnych, biura księgowe mogę również przygotowywać skonsolidowane sprawozdania finansowe oraz świadczyć profesjonalne usługi doradcze. System Elektronicznego Obiegu Dokumentów pozwala także biurom księgowym na wystawianie faktur sprzedaży oraz refakturowanie kosztów. Dostęp do dokumentacji firmy podparty odpowiednim pełnomocnictwem, pozwala pracownikom biura księgowego reprezentować firmę swojego klienta podczas Kontroli Skarbowych. Biura księgowe zapewniają również bezpieczeństwo danych firmy, zabezpieczając je przed dostępem osób niepowołanych.

Źródło: MDDP Outsourcing – Outsourcing kadr i płac

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here