Monitor dla zawodowego grafika – sprawdź czym powinien się charakteryzować

Nawet jeśli jesteś laikiem w dziedzinie grafiki komputerowej, zapewne orientujesz się, że na rynku występują monitory lcd, full hd czy 4k, choć prawdopodobnie nie do końca wiesz czym się od siebie różnią, a takie pojęcia jak gamut czy matryca IPS są Ci obce. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o monitorach dla zawodowych grafików, przeczytaj dalszą część artykułu.

Monitor ma znaczenie

Monitor dla grafika bezsprzecznie jest narzędziem pracy, bez którego nie byłoby widać efektów jego wysiłku. Kiedy zaczynasz przygodę z grafiką komputerową lub fotografią cyfrową, w miarę rozwoju Twoich umiejętności, zaczną Ci zapewne przeszkadzać rzeczy, na które wcześniej nie zwróciłbyś uwagi. Dotyczy to głównie cech fizycznych monitora, takich jak kontrast, jasność, gamut, odwzorowanie kolorów, podświetlenie oraz wielkość samego ekranu, czyli przekątnej. Tu przeczytasz jaki monitor wybrać: full HD czy 4k. Poniżej krótko scharakteryzujemy poszczególne cechy monitorów.

Odwzorowanie kolorów i kalibracja

Można powiedzieć, że odwzorowanie kolorów, to parametr podstawowy. Idealny monitor to taki, który rzeczywiście odwzorowuje intensywność konkretnego koloru i głębię barwy (profesjonalne matryce 10-bitowe odwzorowują nawet 1 miliard barw). Dla profesjonalistów bardzo ważny jest dostęp do szerokiego spektrum barw, czyli tzw. gamut. Spektrum najbardziej zbliżone do rzeczywistości zapewni paleta Adobe RGB (sRGB bardziej sprawdzi się w przypadku początkujących grafików). Niezmiennie ważna jest także kalibracja kolorów, czyli coś co zapewni, że kolor, który widzimy na monitorze, zostanie przeniesiony np. na papierowy wydruk dokładnie tak, jak go widzimy. W procesie kalibracji monitor dobiera kolory zawszse według określonych, jednakowych uniwersalnych wzorników.

Matryce TN, IPS i VA

Matryce TN, IPS i VA

Matryce IPS do niedawna królowały wśród monitorów przeznaczonych dla profesjonalistów, deklasując matryce TN. Sytuacja uległa zmianie, bo na rynku pojawiły się monitory z matrycami VA, które są ciekawą alternatywą dla IPS. Wygrywają one przede wszystkim ceną, ponieważ przy niższych kosztach zakupu, oferują dobre odwzorowanie kolorów, bardzo głęboką czerń oraz szeroki kąt patrzenia (tzn. obraz praktycznie nie zmienia się niezależnie pod jakim kątem spoglądasz na monitor).

Zwróć uwagę także na powłokę matrycy: powinna być matowa – dzięki temu w monitorze nie będzie się praktycznie nic odbijać.

Rozdzielczość – monitor full HD czy 4K?

Dla grafików ważne są szczegóły. Ich odwzorowanie decyduje o jakości tworzonego przez nich projektu. Minimalny wymóg dla monitora to Full HD, ale wiadomo, im więcej tym lepiej. Jeśli dojdziemy już do poziomu rozdzielczości 4K, pamiętajmy, że do obsługi takiej rozdzielczości będziemy potrzebowali komputera z odpowiednio silną kartą graficzną.

Podświetlanie i przekątna ekranu

Podświetlanie i przekątna ekranu

Przy wyborze monitora do profesjonalnych prac graficznych trzeba zwrócić uwagę na to, czy monitor posiada wbudowany układ kontroli równomiernego podświetlania monitora. Dzięki niemu na całej tafli ekranu podświetlanie będzie takie samo, co zaowocuje tym, że np. obróbka zdjęcia będzie dokładna w każdym miejscu.

Grafik, tworząc swój projekt, zazwyczaj ma otwarte jednocześnie na pulpicie kilka okien i przenosi elementy z jednego do drugiego. Jeśli powierzchnia robocza, czyli przekątna ekranu, będzie niewielka, znacznie utrudni to pracę. Przyjmuje się, że optymalną przekątną jest 24”. Taka przekątna powinna już zapewnić wygodną pracę. Na wygodę pracy wpłynie też funkcja redukująca niewidoczne, choć bardzo męczące dla oczu, migotanie obrazu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here