Montaż fotowoltaiki

Prąd w domu, dzięki energii słonecznej to dobra inwestycja. Z artykułu dowiemy się, na czym polega montaż fotowoltaiki (w jakich miejscach jest wykonywany). Wyjaśnimy również, jaki jest koszt takiego systemu oraz co wpływa na roczny uzysk energii.

Roczny uzysk energii – od czego zależy?

Zacznijmy od samych całorocznych zysków. Jest pewien czynnik, który ma tutaj spore znaczenie. To nieprzewidywalna pogoda. Kiedy niebo jest przez dłuższy czas zachmurzone, wtedy podawane przez producentów parametry trudno osiągnąć. Szczególnie jesienią i zimą należy być przygotowanym na to, że energia będzie produkowana w mniejszej ilości.

Na pracę systemu fotowoltaicznego ma także wpływ położenie geograficzne. Pozwala ono bezpośrednio oszacować roczny uzysk energii z 1 metra kwadratowego typowego modułu fotowoltaicznego.

Montaż fotowoltaiki – odpowiednie miejsce

Zanim podejmiemy decyzję o zainstalowaniu ogniw fotowoltaicznych, musimy o czymś wiedzieć. Po pierwsze taki montaż wymaga pełnego skupienia i dokładności. Dlatego lepiej, jeżeli zajmą się nim ludzie mający duże doświadczenie – pracownicy specjalistycznej firmy.

Kolejną kwestią jest znalezienie optymalnego miejsca. Tak, aby instalacja była w stu procentach wydajna. A co za tym idzie, także dopasowana do realnych, indywidualnych potrzeb. Na pewno pomoże tutaj wcześniej stworzony projekt.

Panele zakłada się najczęściej na dachu (płaskim lub spadzistym), z takimi pokryciami jak: blachodachówka, dachówka ceramiczna, blacha trapezowa, gont bitumiczny, na nawet papa. Ważne, aby zachować odpowiedni kąt nachylenia (od 25 do 50 stopni). Można to robić również na gruncie, na specjalnych stabilnych stelażach, które wbija się w podłoże na dużą głębokość.

Koszty montażu

Montaż fotowoltaiki wiążę się oczywiście z niemałymi kosztami. Im większa moc systemu oraz więcej ogniw o różnych rozmiarach, tym trzeba uszykować pokaźniejszą sumę pieniędzy. Ważne jest też zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Za taki w pełni kompletny system solarny, w skład którego wchodzą maksymalnie 3 kolektory, zasobnik i cały osprzęt, zapłacimy około 10 000 zł (to cena razem z montażem). Koszt instalacji dla domu jednorodzinnego może na szczęście być sfinansowany za pomocą dostępnych dotacji!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here