Praca wykonywana z domu kiedyś kojarzyła się wyłącznie ze skręcaniem długopisów. Dziś w Szwecji, Wielkiej Brytanii, ale i w Polsce freelancing i praca zdalna stają się coraz popularniejsze.

Zgodnie ze szwedzkim prawem rodzice mają prawo część obowiązków wykonywać z domu i rzadziej pojawiać się w biurze, jeśli pozwala na to rodzaj wykonywanej pracy. W Polsce prawo na razie nie stoi po stronie osób wybierających pracę zdalną, jednak pojawia się coraz więcej możliwości, które pozwalają wystartować z freelancerską działalnością. Jak zacząć?

1. Porozmawiaj z szefem

Choć oficjalnie nie istnieją żadne ułatwienia dla osób chcących pracować z domu, coraz więcej szefów pozwala na „odrobienie” części etatu poza biurem. Okazuje się, że np. zatrudnianie zdalnych korektorów i redaktorów to duża oszczędność dla wydawnictw, które nie muszą utrzymywać olbrzymich biur. Podobnie jest w firmach z branży prawnej, marketingowej czy kreatywnej. Na początek warto porozmawiać z własnym szefem i zaproponować mu elastyczny sposób wykonywania obowiązków. Odpowiednio przedstawiając mu korzyści (oszczędność miejsca, kosztów, czasu na dojazdach) mamy szansę postawić na swoim.

2. Szukaj ofert zdalnych

Coraz częściej w sieci można natknąć się na oferty pracy oznaczone jako „zdalne”. W wielu wyszukiwarkach da się filtrować ogłoszenia tak, by pokazywały się tylko te, do których nie trzeba wychodzić z domu.

3. Nie tylko dla marketingowców

Choć najczęściej w kontekście pracy zdalnej mówi się o marketingowcach, dziennikarzach czy specjalistach od reklamy, praca z domu może dotyczyć też tradycyjnych zawodów. Będzie olbrzymią oszczędnością czasu i pieniędzy dla krawcowej, kosmetyczki czy manicurzystki. Klientki docenią z kolei niższą cenę i możliwość wykonania zabiegów w domu.

4. Przemyśl rodzaj działalności

Wielu pracodawców i klientów godzi się wystawiać umowę o dzieło lub zlecenie w przypadku pracy zdalnej, jak tłumaczenie, pisanie czy marketing. Jednak w branżach takich, jak krawiectwo czy architektura lepiej sprawdzi się własna działalność gospodarcza. „Na fakturę” można zwykle zarobić nieco więcej, niż na umowę o dzieło, a dodatkowo łatwo zyskać przywileje emerytalne i ubezpieczenie.

5. Korzystaj z inspiracji

W obecnie szybko zmieniającym się świecie warto trzymać rękę na pulsie, jeśli chodzi o życie zawodowe. Praca zdalna wygląda dziś inaczej, niż jeszcze kilkanaście lat temu. Marketingowcy przekształcają się dziś w social media managerów, a kosmetyczce wystarczy kilkugodzinny kurs, by poprawić konkurencyjność i zyskać certyfikaty uprawniające do robienia manicure hybrydowego czy przedłużania rzęs. Warto czytać też fachowe, aktualne poradniki dotyczące prowadzenia i zakładania działalności, takie jak ten na stronie https://www.dobrepomyslynabiznes.pl/pomysly/jak-pracowac-elastycznie-w-2018-roku

6. Weź kredyt

Praca na własny rachunek i praca zdalna może w pozytywny sposób zmienić życie zawodowe, jednak zwykle wymaga inwestycji na początek. Zbieranie odpowiednich oszczędności może trwać latami i opóźnić start z pomysłem. Kurs, wyposażenie, wizytówki czy biznesplan warto finansować za pomocą kredytów, dzięki którym działalność od początku będzie profesjonalna i konkurencyjna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here