Przed rozpoczęciem współpracy, podjęciem negocjacji czy podpisaniem umowy wiążącej obie strony do pewnych zobowiązań warto sprawdzić wiarygodność naszego partnera. Bez znaczenia czy poszukujemy wykonawcy usług, czy partnera, który będzie naszym podwykonawcą. Pozwoli nam to na uniknięcie problemów z płatnościami, ich terminowością oraz kwestiami komunikacji klient-firma.
Jak sprawdzić firmę?
Dlaczego warto sprawdzić wiarygodność kontrahenta?
Wybór odpowiednich kontrahentów, to bardzo istotny czynnik stanowiący o sukcesie firmy. To właśnie od dostawców usług i podwykonawców zależy jakość produktów i usług jakie dostarczamy naszym klientom. Często znalezienie odpowiednich sprawdzonych partnerów w biznesie to proces bardzo długotrwały. Nie wahaj się sprawdzać firmy, z którą chcesz współpracować.
Sprawdź rejestry
Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić rejestry gospodarcze, czy kontrahent rzeczywiście działała na rynku i posiada zarejestrowaną firmę pod danym adresem. Obecnie funkcjonują cztery rejestry, z których możemy pobrać takie informacje. Rejestry posiadające informacje o firmie, o jej zawieszeniu lub zamknięciu to Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej (CEIDG) która posiada dane o wszystkich osobach fizycznych prowadzących działalność oraz Krajowy Rejestr Sądowy (KRS) w którym znajdziemy informacje o wszystkich spółkach kodeksu handlowego. Dane firm prowadzonych przez osoby fizyczne, czy też spółki możemy sprawdzić także na podstawie bazy REGON (prowadzonej przez GUS) gdzie znajdują się informacje o prowadzeniu działalności.
Dodatkowo od niedawna możemy sprawdzić firmy w Rejestrze Dłużników Niewypłacalnych (RDN). Najczęściej lądują tam firmy posiadające zadłużenie wobec US i ZUS-u, a także czasami wobec firm – wpis do tego rejestru firmy kosztuje 400 zł.
Zaświadczenia z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego
Wiele instytucji (w tym na przykład banki) wymaga od przedsiębiorców przedstawienia zaświadczeń o terminowym opłaceniu zobowiązań ubezpieczeniowych i podatkowych. Tego typu zaświadczenia możemy także poprosić od firm, z którymi mamy zamiar zawrzeć długoterminową umowę, lub po prostu mamy ograniczone zaufanie względem danej firmy. Niestety, ale sami nie możemy sprawdzić takich informacji i to sam płatnik lub podatnik musi wystąpić o takie zaświadczenie.
Informacje w bazach
Biura Informacji gospodarczej posiadają wiele informacji na temat przedsiębiorstw, które zalegają z płatnościami. Uzyskanie takiej informacji o dłużniku wymaga podpisania umowy i opłaceniu usługi, ale dzięki temu uzyskujemy dostęp do danych, które mogą uchronić nas przed problemami finansowymi naszej firmy. Dlatego warto sprawdzać firmy.
Sprawdzenie wiarygodności firmy wymaga od nas nieco czasu, ale warto sprawdzić każdego partnera z którym mamy zamiar rozpocząć współpracę, pozwoli nam to na uniknięcie nieprzyjemnych niespodzianek narażających naszą firmę na straty i problemy, których moglibyśmy uniknąć właściwie sprawdzając naszego kontrahenta. Oczywiście należy zachować zdrowy rozsądek, ponieważ w przypadku transakcji w których nasze ryzyko jest niewielkie nie powinniśmy niepotrzebnie wprowadzać dodatkowe utrudnienia wobec klienta, ponieważ może on po prostu zrezygnować z oferty naszej firmy.