W obecnych czasach kiedy, sytuacja na rynku jest bardzo niepewna, wiele firm poszukuje rozwiązań, które nie tylko będą pod względem ekonomicznym atrakcyjne dla firmy, ale także nie będą wiązały firmy skomplikowanymi umowami o pracę. Niestety ale z względów biznesowych, dla wielu firm zatrudnienie pracownika jest znacznie bardziej skomplikowane pod względem rozliczeniowym, niż zawarcie umowy firma-firma. Dlatego też część firm w ramach podjęciach pracy oferuje samozatrudnienie. Ale czy faktycznie dla samo zatrudnionego pracownika to się opłaca​?

Samozatrudnienie czyli jak to wygląda formalnie

Wszystko zależy od odpowiedniej kalkulacji, ponieważ z pozoru atrakcyjna oferta może okazać się, dla nas mało opłacalna, a wręcz czasami możemy zarobić znacznie mniej niż najniższa krajowa. Od czego to zależy?

Poczuj w sobie zacięcie biznesowe

Samozatrudnienie otwiera przed nami zupełnie nowe możliwości, ponieważ przestajemy być pracownikiem, a właścicielem firmy, która może rozwijać się według własnego tempa. Współpracując z firmą na zasadzie samozatrudnienia, nie organiczna nas to w absolutnie żaden sposób, aby nie podjąć kolejnej współpracy z inną firmą – oczywiście jeżeli pozwala nam na to czas i możliwości. Współpraca z kolejną firmą nie tylko zniweluje koszty prowadzenia działalności gospodarczej, ale także pozwoli nam zapewnić sobie awaryjną furtkę, w przypadku kiedy współpraca z daną firmą nie jest nam po jakimś czasie po drodze – daje nam to możliwość ewentualnego wyboru.

Większe koszty nie zawsze znaczą, że mniej zarobisz

Wiele osób, przeraża nie tylko fakt posiadania firmy w przypadku wybrania formy samozatrudnienia, ale to, że znacznie mniej zatrudnią, niż w przypadku pracy na etat. Jest to absolutnie nieprawda. Każdy pracodawca kalkulując samozatrudnienie musi zachęcić potencjalnego pracownika odpowiednimi dochodami, w innym przypadku nie znalazłby chętnych do takiej formy współpracy. Ponadto zakładając, że pierwszy raz otwieramy firmę w przeciągu pięciu lat, możemy liczyć na preferencyjne stawki ZUS przez okres dwóch lat, które są o 2/3 niższe od standardowych stawek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych. Pozwoli nam to nie tylko na zaoszczędzeniu kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, ale także w przypadku zerwaniu współpracy w początkowym okresie na znalezienie innego źródła przychodów.

Zawsze przeliczaj nim podejmiesz jakąkolwiek decyzję

Nigdy nie należy podejmować decyzji o samozatrudnieniu, a tym samym o otwarciu działalności gospodarczej pochopnie, należy dokładnie przeanalizować wszystkie aspekty, nie tylko finansowe, ale także związane z samym zakresem współpracy, ponieważ pomimo większego dochodu nasz „pracodawca” może wymagać od nas znacznie więcej niż w przypadku zatrudnienia na warunkach umowy o pracę.

Powyższe przykłady niejednoznacznie rozstrzygają, czy opłaca się samozatrudnienie, ponieważ istnieje bardzo wiele czynników, które wpływają na opłacalność takiej formy zatrudnienia. Jeżeli zobaczymy ogłoszenie o samozatrudnieniu nie należy absolutnie z góry jego przekreślać, ale przeanalizować dokładnie wszystkie kwestie – zarówno finansowe, jak i w zakresie obowiązków.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here