Twoja praca nie daje Ci satysfakcji? Czas to zmienić!

Według badania przeprowadzonego przez Work Service, aż 20% Polaków rozważa zmianę pracy w ciągu najbliższych dwóch lat (dane z 2018 roku). Brak możliwości dalszego rozwoju, awansu, czynniki zarobkowe i osobiste, a także niestabilność zatrudnienia to tylko kilka przyczyn, dla których współcześni pracownicy decydują się na tak poważny krok. Jesteś w podobnej sytuacji, ale wciąż się zastanawiasz i nie potrafisz jednoznacznie określić jaki inny zawód mógłbyś wykonywać? W tym artykule przedstawimy oznaki, które jasno wskazują, że miejsce w którym pracujesz nie jest dla ciebie oraz zasugerujemy co możesz zrobić, by dowiedzieć się, jaki zawód byłby dla Ciebie odpowiedni.

Czerwona lampka

Gorsze chwile w pracy zdarzają się każdemu, nawet tym, dla których praca jest jednocześnie pasją. Jeżeli te momenty pojawiają się zbyt często, a dodatkowo mają negatywny wpływ na zdrowie i życie osobiste, to zdecydowanie jest to sygnał, że nadszedł czas na zmiany. Niechęć wobec szefa i współpracowników, lęk przed pójściem do pracy, nieprzespane noce, poczucie niedowartościowania oraz problemy z koncentracją to główne czynniki świadczące o tym, że miejsce w którym pracujesz zdecydowanie ci nie sprzyja. Co gorsza, przyczyny te często nie pozostawiają bez szwanku zdrowia fizycznego, co uwidacznia się m.in. poprzez utratę wagi, problemy żołądkowe, permanentne przemęczenie, wypadanie włosów i wiele innych. Jeżeli czynniki te towarzyszą zbyt długo, mogą znacznie wyniszczyć organizm oraz doprowadzić do wielu chorób.

Lęk przed nowym

Impuls do zmiany pracy nie zawsze musi wynikać z wskazanych powyżej czynników. Jeżeli wspomniane syndromy bezpośrednio cię nie dotyczą, to jednak istnieje druga strona medalu, która sprawia, że zaczynasz się zastanawiać, czy wykonywany zawód jest właśnie dla ciebie. Poczucie, że przestałeś się rozwijać, brak satysfakcji z wykonanych zadań oraz nikłe możliwości awansu to kolejne ważne powody, które przemawiają za tym, by szukać innej pracy. Niestety wiele osób mimo to, nie decyduje się na podjęcie kroku, gdyż niepewność związana z  tym co nowe i nieznane, a także brak pomysłu na inny zawód sprawiają, że postanawiają kurczowo trzymać się zajmowanego obecnie stanowiska. Wraz z upływem czasu może to jednak doprowadzić do frustracji i ogólnego niezadowolenia, co z pewnością źle wpływa na życie osobiste.

Nigdy nie jest za późno

Stojąc przed podobnymi wyborami, warto przypomnieć sobie o znanym powiedzeniu „lepiej późno niż wcale”. Pracę można zmienić w każdym wieku, o ile znajdziemy w sobie wystarczająco dużo odwagi, by tego dokonać. Obserwując nieustannie zmieniające się trendy rynkowe, a co za tym idzie rosnące zapotrzebowanie na specjalistów z konkretnych branż, można wysnuć wnioski, jakie zawody będą najbardziej pożądane, a co za tym idzie, będą gwarancją stabilnej, dobrze płatnej pracy. Kolejną, jedną z najważniejszych kwestii przy zmianie zawodu, jest umiejętne określenie czym chcemy się zajmować. Jeżeli zawód jest odpowiednio dostosowany do cech charakteru, wrodzonych predyspozycji, a dodatkowo jest czymś, co sprawia nam przyjemność, istnieje duże prawdopodobieństwo, że będziemy się w nim naprawdę spełniać, a więc stanie źródłem satysfakcji i zadowolenia. Co jednak należy zrobić, gdy nie wiemy, jaką ścieżką zawodową chcemy podążać? W takiej sytuacji z pomocą przychodzą testy predyspozycji zawodowych (https://www.kierunekrozwoju.pl/), które można wykonać online. Sumienne wypełnienie kwestionariusza, po dokładnym zastanowieniu się nad każdą odpowiedzią, pozwoli sprecyzować, z jakimi zadaniami moglibyśmy wiązać swoją karierę. Testy tego typu są układane przez psychologów i specjalistów z zakresu doradztwa zawodowego i dotyczą m.in. takich kwestii jak umiejętność organizacji czasu, współpracy w grupie, postrzegania otoczenia, radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych oraz podejmowania decyzji. Warto pamiętać, by nie spieszyć się z wykonaniem testu, gdyż pochopne odpowiedzi mogą sprawić, że wyniki nie będą rzetelne, więc nie będą w pełni odzwierciedlać indywidulanych predyspozycji zawodowych. Kolejnym sposobem na wyklarowanie swojej nowej ścieżki kariery jest spotkanie z doradcą zawodowym, który może przedstawić aktualną sytuację na rynku pracy, a także na podstawie szczegółowej rozmowy, podpowiedzieć jaki zawód byłby dla nas odpowiedni.

Jeżeli obecnie wykonywana przez ciebie praca nie daje ci satysfakcji lub jest na tyle stresująca i niestabilna, że uniemożliwia normalne funkcjonowanie, zdecydowanie powinieneś pomyśleć o zmianie miejsca pracy, a nawet zawodu. Już dziś wykonaj test predyspozycji zawodowych i dowiedz się, jakie zadania mogłyby sprawiać Ci radość i być źródłem zawodowego spełnienia.

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here