Lean manufacturing – co to takiego?

Zapewne niektórzy z was – szczególnie ci, którzy w mniejszy lub większy sposób są powiązani z tematem produkcji – mogli słyszeć o różnych procesach jego optymalizacji. Takie działania powoływane są do tego, by zwiększyć efektywność w firmie, jak również mieć pełną kontrolę nad systemami odpowiedzialnymi za konkretne zadania. Jednym z nich jest tzw. lean manufacturing, zwany również metodą minimalizacji odpadów.

Metoda minimalizacji odpadów

Korzystanie z metody Lean pozwala między innymi na ograniczenie ilości produkowanych odpadów przy jednoczesnym utrzymaniu wydajności, którą powinien odznaczać się proces produkcyjny. Taka filozofia związana jest przede wszystkim ze znaną na całym świecie marką Toyota. Jeden z inżynierów opracował rewolucyjną metodę optymalizacji, która bardzo szybko została wdrożona w firmie i zaczęła przynosić efekty. Co ciekawe powstało nawet „7 zasad Toyoty”, które to związane są właśnie z omawianym tutaj tematem. Dotyczą m.in. tego, jak wydawane są zamówienia dla dostawców, zapasów, dzięki którym mogą być realizowane, żądań przedmiotów, gdyż te są nieodłączną częścią zamówienia, zgłaszania transportowanych zapasów oraz ograniczenia ilości żądań. Ten ostatni punkt jest szczególnie ważny, ponieważ czyni cały proces bardziej czułym, co sprawi, że wszelkie nieefektywności będą lepiej dostrzegalne. Sam twórca twierdzi, że osiągnięcie wymiernych efektów przy pomocy Lean jest możliwe tylko i wyłącznie dzięki ścisłemu przestrzeganiu 7 zasad, które sformułował.

Zwiększ efektywność przy użyciu rewolucyjnej metody

W głównej mierze Lean polega na wykazywaniu tego, co może być wartościowe i jednoczesnym redukowaniu wszystkich innych wartości. Klient zamawiając jakiś produkt, płaci za jego wartość oraz usługę. Oprócz tego liczy się dla niego to, aby zamówienie trafiło do niego w krótkim czasie. Wszystkie poboczne aspekty, nie są w kręgu jego zainteresowań. Tutaj do głosu dochodzi wewnętrzne zarządzanie firmą oraz procesami, które będą tworzone wokół produktu dla klienta. Tutaj właśnie wdrażana zostaje m.in. metoda Lean Manufacturing, która pozwala ograniczać odpady, które powstają w związku z produkcją.
Metoda Lean Manufacturing szybko zaczęła być zapożyczana od Toyoty przez inne przedsiębiorstwa. Obecnie jest jednym z najpopularniejszych sposobów na optymalizacje procesów produkcyjnych i redukcje odpadów. Firmy na całym świecie stosują Lean po to, aby zwiększać obroty, jak również stwarzać pożądaną przez klientów wartość dodaną. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, że algorytm nie jest trudny i przy odrobienie chęci ze strony klienta, może on poznać, w jaki sposób odbywa się cały proces oraz jak działają poszczególne systemy. I to właśnie połączone z konsekwencją stanowi możliwość aby zaistniała poprawa wyników firmy dzięki Lean.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here